Vizyoner Liderlik

Vizyoner liderlik, insanları ortak hayallere çeker, onlara büyük bir resim gösterir. Organizasyonun nereye gitmesi gerektiğini dile getirir, ancak oraya nasıl varılacağını belirtmez. İnsanları yenilikler ve denemeler yapmakta, hesaplanmış riskler almakta özgür bırakır. Genel tabloyu ve kendilerinin oradaki yerlerini bilmek, insanların önlerini görmelerini sağlar. Ne yapmaları gerektiğini ve kendilerinden ne beklendiğini anlarlar. Herkesin ortak hedefler için çalıştığı duygusu bağlılığı ve adanmışlığı geliştirir. İnsanların organizasyonlarından gurur duymalarını sağlar.

Vizyoner liderliğin önemli bir yararı sahip olunan değerli çalışanların elde tutulmasıdır. Bir organizasyonun değerlerine, hedeflerine ve misyonuna inanan ve uyum sağlayan insanlar bu organizasyonu sahiplenir ve onunla gurur duyarlar. Kurumun vizyonu ve misyonu âdeta ayırt edici bir markaya dönüşür ve çalışanlarında bağımlılık yaratır.

Vizyoner lider, insanların genel tablodaki yerlerini görmelerini sağlarken yalnızca yaptıklarının önemini değil aynı zamanda nedenini de açıklar. Tüm görevleri büyük vizyona bağladıktan sonra o vizyonla ilgili performans geribildirimi için bir standart oluşturur. Böylece, vizyoner lider, çalışanların organizasyonun uzun dönemli amaçlarına ve stratejilerine katılımını en üst düzeye çıkarır. Çünkü onlara sürekli olarak görevlerinin büyük amacını hatırlatır, her gün yapılan sıradan işlere büyük bir anlam katar. Ortak hedeflerin kendi çıkarlarına da uyduğunu anlayan çalışanlar daha büyük bir heves ve coşkuyla faaliyetlere katılırlar.

Reklam
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.