Liderler Yetiştirmek

DSC00508
Bir liderin başarısının önemli bir göstergesi, yönettiği insanların ne kadar başarılı olduğudur. Saygı duyulan, takdir edilen, arkasından övgüyle söz edilen liderler, geniş yetenek havuzları oluşturmuş, kişisel olarak her düzeyde liderler yetiştirerek organizasyonlarının başarısına katkıda bulunmuş liderlerdir.

Bir organizasyonda çalışanların işlerinde ne ölçüde başarılı oldukları, nasıl karar aldıkları, sorunları nasıl çözdükleri ve kendilerini nasıl geliştirdikleri büyük ölçüde liderlerinin kim olduğuna ve onun tarzına bağlıdır. İnsanlar, sevdikleri ve güvendikleri liderleri örnek alırlar, onun tarzını benimserler, çoğu kez onun gibi düşünür ve davranırlar.

Organizasyonlarda başarı uzun dönemli ve sürdürülebilir olduğu ölçüde anlamlıdır. Bunun için de sürekli olarak her düzeyde lider yetiştiren bir sisteme ihtiyaç vardır. Daha fazla lidere sahip olmanın en iyi yolu da liderin kendi tarzını ve deneyimle kazandığı aklını aktararak liderler yetiştirmeyi bir görev olarak görmesi ve kendisine iş edinmesidir.

Başkalarını yetiştirmek için liderlerin öğretilebilir bir bakış açısına, insanları yönetme ve işleri yürütme konusunda özgün bir yaklaşıma sahip olması gerekir. Bu durumda, liderlerle ekiplerinin her etkileşimi bir öğrenme deneyimine dönüşür.

Kazanan ve kaybeden organizasyonlar arasındaki önemli farklardan biri, liderlerin çevresindeki insanlara etkili liderler olmayı öğretme konusundaki başarılarıdır. Büyük liderler, aynı zamanda büyük eğiticilerdir.

Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.