Farklılıkların Yönetime Yansımaları

Organizasyonlarındaki farklılıkları etkili yönetmeyi başaran yöneticiler,her şeyden önce, çok daha zengin bir yetenek havuzuna sahip olacaklardır. Yaş, cinsiyet, etnik köken, dini inanç, yaşam tarzı gibi çeşitli nedenlerle ayırımcılığa uğramış yetenekli insanlar organizasyonlarda verimli çalışma ve değer yaratma olanakları bulacaklardır.  Ayrıca, farklılıklara saygılı bir organizasyonda kalıcılık arttığı ve işgücü devri azaldığı için önemli maliyet kazanımları da olacaktır.

Farklılıklar; yaratıcılık, olumlu etkileşim, etkili iletişim, dinamizm ve ekip çalışmasıyla yeniliklerin ve büyümeyi sağlayacak inovasyonların kaynağını oluşturacaktır. Çeşitli bakış açılarının, fikirlerin, farklı yaklaşımların bir araya gelmesiyle yaratıcılık artacaktır. Bugün hemen her organizasyonun yeni ürünler, farklı çözümler ortaya koyabilmek için yaratıcılığa ihtiyacı vardır.

Farklı özelliklere sahip insanların bulunduğu ve rahat çalıştığı organizasyonların farklı pazarlara girmesi ve yeni müşterilere ulaşması da çok daha kolay olacaktır. Firmanın bilinilirliği ve saygınlığı yükselecektir.

Bütün bunların ötesinde, kültürel farklılıkları yönetim stratejisine yansıtan yöneticiler kurumlarında çok daha az insan sorunları yaşayacaklardır. Moral, bağlılık, verimlilik ve iş kalitesi yükselecektir. Ayırımcılık, mobbing gibi sorunlar azalacak, organizasyonun devlet, kamuoyu ve yasalar karşısındaki gücü artacaktır.

Bu yazı Farklılıkların Yönetimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.