Liderlik ve Kültürel Farklılıklar

Geleceğin liderleri, çok kültürlü organizasyonlarda çalışmak ve çok farklı kültürlere sahip insanları yönetmek zorunda kalacaklarından kültürel farklılıkları anlamak, onlara değer vermek ve etkili bir biçimde yönetmek durumundadırlar. Liderlik tarzlarını ve davranışlarını, kültürlere, inanç ve değerlere, ırklara ve cinsiyetlere göre uyarlamaları gerekecektir. Onlar, yalnızca yasal ve ekonomik farklılıklarıanlamakla yetinemeyecekler, dünyanın farklı bölgelerindeki insanların sosyal, kültürel ve motivasyonel farklılıklarını da bileceklerdir. Diğer kültürleri anlamak ve takdir etmek yalnızca iyi ve olgun bir yönetici davranışı değil aynı zaman da küresel rekabet dünyasında var olabilmenin anahtarı, tartışılmaz bir ön koşuludur.

Kültürel farklılığı anlamak ve takdir etmek; Selamlaşma, giyim, hediyelerin anlamı ve zaman kullanımı gibi göreceli olarak küçük ayrıntılardan öte toplumsal tarihi, dini inançları, ideolojiyi, coğrafyanın kültürün oluşumuna etkileri anlamayı ve bunlara saygı duymayı da gerektirir.
Farklı kültürlerdeki insanları motive edebilme yeteneği geleceğin liderlerinin temel bir özelliği olacaktır. Motivasyon faktörlerinin kültürler arasındaki farklılıklarını anlamak giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bir kültürde etkili olan motivasyon stratejileri bir başka kültürde anlam ifade etmemekte, veya arzu edilmeyen etkiler yaratmaktadır. Belirli bir kültürün insanları için gurur kaynağı oluşturan bir takdir tarzı bir başka kültürün insanları için utanç nedeni olabilmektedir. Bu farklılıkları anlamayan yöneticiler ekipleriyle sorunlar yaşarken, çoklu kültürel ortamlardaki iş arkadaşlarını anlayan, onların kültürlerine uygun tarzlarda yöneten ve motive eden yöneticiler başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Bunlar geleceğin organizasyonlarının aranan liderleri olacaklardır.

Reklam
Bu yazı Farklılıkların Yönetimi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.