Öfke

İş yaşamında ve özel yaşamda öyle anlar vardır ki insan kendisini kaybeder, kalbi çarpar, bedenindeki kan farklı dolaşır, duyguları, düşünceleri ve bedeni adeta kontrolden çıkar ve bir duygu seline kapılır. Sonrasında insanın ya gerçekten hatırlamadığı ya da hatırlamak istemediği olaylar olur. Masaya yumruk vurulur, kapı çarpılır, belki sağa sola tekme atılır ya da karşıdakinin üstüne saldırılır. Amaç can yakmaktır ve içindeki öfke ateşini dışarı atmaktır. Bunu yaparken kimin canının yanacağı onun için önemli değildir. Bu belki çok sevdiği bir insan ve hatta kendisi de olabilir.

Öfke, insanın adeta gizli bir güç tarafından ele geçirilmesidir. Bu güç o kişiye bir yandan normal durumlarda sahip olmadığı ek bir fiziksel güç vermekte, onu gerçekten daha kuvvetli yapmakta, diğer yandan da bu gücü kullanarak yaptıklarından gizli bir zevk duymasını sağlamaktadır. Öfke baldan tatlıdır deyişi insanın öfkeyle yaptığı davranışlarının onda yarattığı intikam alma, ezme, yenme, ezikliğinin ya da yenilgisinin acısını çıkarma gibi duyguları yaşayarak haz almasını anlatmaktadır.

Öfke, sağlıklı düşünme yeteneğini azaltırken hızlı düşünme yeteneğini de arttırır. Öfkeli bir insan aslında akıcı bir şekilde düşünerek ve düşündüklerini kendine herhangi bir engel koymadan açıklıkla ifade ederek karşısındakini şaşırtabilir. Bazen böyle anlarda normal durumlarda hiç olmayacak kadar açık ve dürüst ifadelerle iletişim kurulduğundan insanların birbirini anlaması, tanıması, daha önce göremedikleri (gerçek) yüzlerini görmesi mümkün olur.

Öfke, yönetilmesi en zor duygulardan biridir. Ancak günümüzde toplumsal ilişkilerin sağlığı ve sürekliliği için duyguların etkin yönetimi çok önemlidir. İnsanın duygularını doğru yönetebilmesi için de duygusal zekâsını kullanması, geliştirmesi ve bir başka ifadeyle kişisel olgunlaşmasını tamamlaması gerekir.

Bu yazı Kişisel Gelişim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Öfke

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.