Duygusal Tepkiler

Duyguların Yönetimi

İnsanlar, duygularını harekete geçiren olaylar ve durumlar karşısında farklı tepkiler verirler. Bu tepkiler o insanların kararlarını ve davranışlarını belirler. Şüphesiz kararlar ve eylemler de belirli sonuçlara yol açar. Kısaca, yaşamda elde ettiğimiz sonuçlar gösterdiğimiz tepkilerin ürünüdür.

İş yaşamında liderler, verdikleri tepkilere çok dikkat etmelidirler. Çünkü tüm çalışanlar nasıl hareket edeceklerine karar vermek için lidere bakarlar. Olaylar karşısında sakin, soğukkanlı kalabilen, odak noktasını değiştirmeyen liderler güven yaratırlar, takdir edilirler ve takip edilirler.

Duyguları yönetme yeteneği kitapla ya da eğitimle kazanılmaz. Bunun rolü yapılmaz, gerçekte varsa görülen bir yetkinliktir. Duygusal yetkinlik, doğuştan gelen bir farkındalığın kullanılmasıyla yaşayarak geliştirilir ve beynin yeniden programlanmasıyla öğrenilir.

D. Goleman, insanların verdiği duygusal tepkileri hız, derinlik ve zaman bakımından üçe ayırmaktadır. Bazı insanlar hemen bazıları geç tepki verirler. Bazı insanlar duyguları çok derinden yaşarken bazıları yüzeysel olarak duygusal durumu algılarlar. Bazı insanlar duygusal durumun etkisinden kurtulmak için uzun zamana ihtiyaç duyarken bazıları olayı kısa zamanda unuturlar.

İnsanlar, özellikle liderler kendi tepki verme tarzlarını bilmeli, kendileri ve ekipleri için en doğru olan tarzı geliştirmek için çaba göstermelidirler.

Reklam
Bu yazı Kişisel Gelişim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Duygusal Tepkiler

  1. hudayiozcelik dedi ki:

    Reblogged this on Hüdayi ÖZÇELİK.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.