İK Yöneticisinin Görevleri

DSC00187

1990’larda başlayan ve son yıllarda giderek artan bir eğilim, İK yönetiminin şirketin tüm fonksiyonlarını destekleyen, geliştiren ve kurumsal performansa doğrudan etkisi olan bir birim olarak görülmesidir. Artık, bütün yöneticiler, İK yönetimi kararlarının ve uygulamalarının şirketin rekabetçi üstünlüğü üzerindeki belirleyici rolünü açıkça görmektedirler. Günümüzde İK yönetimi, şirketlerin üst yönetimi açısından önemli bir stratejik ortak olarak kabul edilmelidir.

Küreselleşmenin artması, çalışanların niteliklerinin ve beklentilerinin değişmesi, müşteri memnuniyetinin ve inovasyonun rekabetçi üstünlük için kritik önem kazanması, yönetimin güncel olaylardan çok geleceğe odaklanmasını gerektirmektedir. Bu da İK yönetiminin şirketlerde proaktif ve stratejik bir rol üstlenmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Şirketler kâr etmek, yaşamak ve büyümek gibi amaçlara sahiptir. Diğer taraftan, çalışanların da kazanma arzuları, tatmin edilmemiş ihtiyaçları ve şirkette çalışarak elde edecekleri kariyer hedefleri vardır. Bu nedenle İK yönetimi, hem şirketin hem çalışanların birlikte kazanacağı bir bütünleşme sürecini yönetmek durumundadır. Bugünün iş ortamında yöneticiler, stratejik iş amaçlarını gerçekleştirmek için insan kaynakları ihtiyaçlarını izlemek ve şirketin amaçlarıyla insan kaynaklarının beklentilerini uyumlaştırmak zorundadır.

İK yönetimi, zaman ve emeğinin çoğunu en önemli etkiyi gösteren programlara ayırmalı ve bir performans kültürü oluşturmak için çalışmalıdır. Eğer şirket, sektöründe en iyi olmayı hedefliyorsa, İK programlarının da performans gelişimine odaklanması; çaba, bağlılık ve kıdemi ödüllendirmek yerine iş sonuçlarını ve gelişimi ölçmesi ve ödüllendirmesi gerekir.

İK profesyonelleri, üst yönetime performans danışmanı olarak hizmet sunmalıdır.  Bu, İK yöneticisinin salt insan kaynaklarının kullanımı konusunda politika ve süreçler geliştirmek yerine yöneticilere riskler, olasılıklar ve kritik başarı faktörleri ve performans göstergeleri konusunda veri ve öneri sağlaması anlamına gelmektedir. Kısaca, İK, şirketin stratejileri konusunda da danışman ya da uzman gibi davranmalıdır. Bunun için İK yöneticilerinin yalnızca iletişim ve ilişki becerileri değil, aynı zamanda finans, pazarlama, teknoloji gibi konularda da kendilerini geliştirerek şirket yönetimi yetkinlikleri kazanmaları gerekir.

Reklam
Bu yazı İnsan Kaynakları içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.