İnovasyon Kültürü


İnovasyon kültürü, şirketlerde her düzeyde inovasyonu özendiren, cesaretlendiren ve besleyen bir ortam ve ekosistem yaratmak için anahtar rolünü oynar. Stratejik inovasyon yönetimi sürecinde herhangi bir aksiyon planından çok daha büyük bir güce sahiptir. Aksiyon/iş planları genellikle kısa sürede unutulur ya da geçerliliklerini yitirirler. Kültür ise çalışanların kararlılık, aidiyet ve büyük bir amaca hizmet etme gibi duygusal ihtiyaçları karşılayarak onların inovasyon yapma çabası içinde kapasitelerinin en üst noktasında coşkuyla gayret göstermelerini sağlar.

Açık ve dürüst iletişime, ortak sahiplenme duygusuna, anlayışa, saygıya ve güvene dayalı bir şirket kültürü olmaksızın inovatif girişimlerin cesaret bulması ve başarılı bir şekilde sonuçlandırılması zordur. Bu nedenle, uygun bir inovasyon kültürün yaratılması ve sürdürülmesi büyük önem taşır.

İnovasyonu besleyen kültür, yalnızca ilham verici ve canlandırıcı değil, aynı zamanda eğlencelidir. İnovasyon kültürünü ve değişim vizyonunu sahiplenen kahramanlar yaratır. Kıdemli çalışanlar, anlattıkları başarı öyküleriyle gençlere kültürü aktarır ve benimsetirler. Bu kahramanlar ve öyküler, ileri doğru adımlar atacak genç liderler için güç, cesaret ve ilham kaynağı olurlar.

Yöneticiler, sürekli olarak çalışanların yaratıcı rollerinin büyük önem taşıdığını vurgulamalı; onları inovatif düşüncelerini, fikirlerini, sezgilerini ve bilgilerini açıklıkla ortaya koymaları ve paylaşmaları için cesaretlendirmelidirler. İnovatif düşünme ve davranmanın yeni bilgi ve iletişim teknolojileri çağında ne kadar önemli ve gerekli olduğunu vurgulamalıdırlar.

Çalışanların dikkatlerinin daha fazlasını inovasyona odaklamalarını ve daha yaratıcı olmalarını sağlamak için yöneticiler ek çabalar göstermeli ve şirket içinde bir inovasyon kültürü yaratmalıdırlar. Şirket kültürleri, inovasyona uygun düşünme ve davranmayı özendirmek için zamana ve duruma göre bazı ince ayarlar gerektirebilir.

İletişim ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin hemen her çalışanı bir ölçüde tedirgin ettiği gerçektir. Bu gelişmelerin onların işlerini ellerinden alacağı ve kendilerini işlevsiz bırakacağı yönünde endişeler ve buna bağlı gizli ya da açık direnmeler kaçınılmazdır. Gerçekten günümüzde, bazı sıradan, tekrarlı işler ortadan kalkmakta ve daha ilginç, daha değerli ve daha yüksek ücretli yeni iş alanları ortaya çıkmaktadır. Bilgiye, yaratıcılığa ve inovasyonlara dayalı işlerin ağırlık kazandığı bir dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Yalnızca bu gerçek bile yöneticilerin çalışanları inovasyona motive etmesi için kullanabilecekleri güçlü bir argüman olabilir.


İnovasyon kültürünün bir parçası olduklarında, çalışanlar şirketi ve markayı yaşamaya, onu bir yaşam biçimi olarak görmeye başlarlar. İşlerini müşterilerle beraber yaparlar, şirketi ve markayı kendilerinin değil müşterinin bakış açısıyla görür ve değerlendirirler. Müşterilerle olan iletişimleri yoğun, güçlü ve dinamik bir nitelik kazanır. Tüm şirket çalışanları, müşteri istek ve ihtiyaçlarına en iyi cevap verebilecek ürünleri ve hizmetleri belirleme ve geliştirme şansına sahip olurlar. Müşteri deneyiminde mükemmelliği ve müşteri bağlılığını sağlama konusunda önemli bir avantaj elde ederler.


İnovatif düşünmeleri ve davranmaları için çalışanlara ilham vermek liderin büyük ve önemli bir görevidir. Liderler, tüm çalışanlara kendi fikirlerine ve yaratıcılıklarına değer verildiği duygusunu aşılamalı, onların inovasyona bağlı büyük bir vizyonun parçası olduklarını bilmeleri için çaba göstermelidir. Onlar, bu duygu ve düşüncelerini yalnızca söylemekle ya da bir yazıyla iletmekle yetinmemeli, tüm kararları ve eylemleriyle bunun arkasında olduklarını kanıtlamalıdırlar. Bulunabilecek en inovatif insanları şirkete çekebilmek, elde tutabilmek ve onlara inovasyon ilhamı verebilmek için her şeyden önce de şirket üst yöneticilerinin inovasyonu uyaracak ve sürdürecek bir şirket kültürünü içselleştirmiş olmaları gerekir.

Reklam
Bu yazı Stratejik Yönetim, Uncategorized, Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.