İnovasyon ve Sürdürülebilirlik


Şirketler, ürünlerinin uzun dönemli olmasını ve müşteriler tarafından beş, on ve belki yirmi yıl sonra da beğeniliyor ve satın alınıyor olmasını isterler. Bu nedenle, mevcut ürünlerini nasıl üretecekleri kadar, belki daha fazla onları nasıl geliştireceklerine ve rekabetçi üstünlüklerini nasıl koruyacaklarına odaklanırlar.

Şirketler, ürünleriyle nerede olmak ve nereye gitmek istediklerini, ürünlerinin nasıl bir evrim geçireceğini ya da nasıl bir radikal değişikliğin yalnızca ürünleri değil şirketi de değiştireceğini düşünürler. Bu endişe onları daha çok şirket dışına bakmaya zorlar. Onların çoğu, kalıcılığı sağlayacak yeni ürün geliştirme fikirlerinin büyük bir kısmının fabrikadan değil, tedarik zincirinin öne ve geriye doğru olan kısımlarından geldiğinin farkındadırlar. Onlar, müşterilerle ve tedarikçilerle olan iletişimlerinde yani kendi

ekosistemlerinde inovasyon fırsatlarını araştırırlar. Ürünlerin pazarda varlığını sürdürmesi için neleri farklı yapabileceklerini düşünürler.

İnovasyon ve sürdürülebilirlik kavramlarının yeterince açık olmaması, bunların çoğunlukla ekonomi, yönetim, sosyoloji ve teknoloji gibi birbirinden farklı alanlarla bağlantılı olarak ele alınmasından kaynaklanmaktadır. Yapılan çalışmalarda bu konuların yalnızca birine ya da diğerine odaklanılmakta, içinde geliştikleri sistemi anlamaya çaba gösterilmemektedir. İnovasyon ve sürdürülebilirlik kavramlarının arasındaki ilişkinin gösterilmesi ve bir yönetim sistemi içinde birlikte nasıl rol aldıklarının ortaya konulması gerekir.

İnovasyon ve sürdürülebilirlik kavramlarının iki ortak yönü bulunmaktadır. Bunlardan ilki, her ikisinin de günümüzde şirketlerin gündemlerindeki en önemli konular arasında olmasıdır. İkincisi ise bunların tanımlaması ve ölçülmesi oldukça zor ve belirsiz kavramlar olmasıdır. Bu konularda yapılan yayınlar son yıllarda giderek artmakta, ancak, yazılanların çoğu bu kavramları açıklamaya yardımcı olacakları yerde daha fazla kafa karışıklığı yaratmaktadır.

Günümüzde tüm dünyada, uluslararası organizasyonlar ve şirketler, rekabet ve sürdürülebilirlik kavramlarına dayanan paylaşılmış ve yaygın benimsenmiş bir stratejiye ihtiyaç olduğunu kabul etmektedirler. Toplumun karmaşık bir küreselleşme süreci içine gömüldüğü, büyürken dengelerin yitirildiği, büyük sorunların ve fırsatların bir arada olduğu konusunda ortak bir anlayış bulunmaktadır. Bunlar, sürdürülebilirlik ve inovasyon konularını gündemin merkezine yerleştirmektedir.

Artık rekabetçi üstünlüğü elde etme dünya ekonomisinin tek itici faktörü olarak görülmemektedir. Rekabet, sorumluluklarla beraber gelmekte, sürdürülebilir büyümenin sağlanması ve eylemlerin potansiyel olumsuz etkilerinin en aza indirilmesinin de birlikte amaçlanması gerekmektedir. Bu da ürünlerde, hizmetlerde, süreçlerde ve yöntemlerde inovasyon ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.

İnovasyon yapmak; bir strateji doğrultusunda, farklı beceriler dizisine ve birbirini tamamlayıcı yetkinliklere sahip ve şirketle bütünleşmeye istekli olan insanlardan oluşan ekiplerin kurulmasını, yönetilmesini ve sürdürülmesini gerektirir. Bu ekiplerin çok önemli bir özelliği, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik anlamında kökleri derinde olan kişisel inançlara ve değerlere sahip insanlardan oluşmasıdır. Bu nedenle, şirketler için inovasyon, sürdürülebilirlik ve inovasyon kültürlerini paylaşacak insanlar ve şirketler bulmak ve onlarla işbirlikleri oluşturmakla ilgili bir süreçtir. Bu yaklaşım, şirket içinde yöneticilerin, çalışanların, müşterilerin ve tedarikçilerin zihinlerinde inovasyon yapma düşüncesini canlı tutacaktır. Sürdürülebilirliğin inovasyonu desteklemesinin ve süreç içinde önemli rol oynamasının nedenlerinden biri budur.


Kaynak: İsmet Barutçugil, Stratejik İnovasyon Yönetimi, Kariyer Yayınları, İstanbul, Ocak 2020, s. 43-44

Reklam
Bu yazı Stratejik Yönetim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.