Başarıyı Sağlayan Duygular

Başarılı insanların dikkat çeken bir özelliği özgüvenli ve iyimser olmalarıdır. Onlar, sorunları çözeceklerine ve başarılı olacaklarına inanırlar. Eğer karar verirlerse, her şeyi yapabilecekleri konusunda kendilerine güvenirler. Ne kadar zor olursa olsun önlerine çıkabilecek engelleri aşabileceklerini düşünürler. Kapasiteleri ve yetkinlikleri ile ilgili içselleştirilmiş bir özgüvene ve iyimserliğe sahiplerdir; amaç, güven, inanç ve gurur gibi güçlü duyguları vardır.

Amaç duygusu: Başarılı insanlar, amaç ve hedeflerini açık ve net biçimde ifade eden cümleleri kurarlar ve kendilerini taahhüt altına sokarlar. Amaca odaklanmış olmaları, onları başarılı, yenilikçi ve kalıcı olarak gösterir. Bu, içeriden ve dışarıdan daha iyi olmaları yönünde bir baskının doğmasına neden olur. Onlar, baskılardan rahatsız olmazlar, tam tersine kendilerini daha sıkı çalışmaya zorladığı için uyarıcı ve yararlı olduğuna inanırlar. Farklı düşünmelerini ve kendilerini iyileştirmelerini sağlayacak sağlıklı bir baskının olmasını da beklerler. Kendilerine nereye gittiklerinin veya beş ya da on yıl sonra nerede olmak istediklerinin sorulmasını isterler. Baskıları uzun dönemde yenilikçi ve başarılı olmaları için uyarıcı, itici güçler olarak görürler.

İnanç duygusu: Başarılı insanlar, kapasitelerine ve yeteneklerine içtenlikle inanırlar. Aynı zamanda başarı konusunda güçlü bir iyimserlik duygusuna sahiplerdir. Kaynaklarını ve olanaklarını bilerek, onları etkin kullanarak, istek ve heyecanlarıyla bir araya getirerek uzun dönemde tüm sorunların çözüleceği yönünde güçlü bir umutla çalışırlar. Kalıcı ve yenilikçi olma yönündeki girişimlerinin gerekliliğiyle ilgili bir endişeleri yoktur. Topluma ve çevreye katkı sağlarken kendi çıkarlarına da hizmet ettiklerine inanırlar. Girişimlerin performansını ölçecek göstergeler ya da ölçekler aramazlar. Çabalarını getirileri veya geri dönüşleri konusunda güçlü deneyimlerle oluşmuş sağlam kanaatlerine inandıkları için performans göstergelerine ihtiyaç duymazlar.

Gurur duygusu: Başarılı insanlar kendileri olmaktan gurur duyarlar. Bu duygu, aynı zamanda onları işleri belirli bir şekilde yapmaya zorlayan bir gücü temsil eder. Başarılı olma konusundaki imajlarını ve saygınlıklarını kaybetmek istemezler. Bu gurur duygusu, yalnızca işle ve iş ortamıyla sınırlı kalmaz, günlük eylemlerine de yansır. Onların yaşama ve işe bağlılık duygularını ve kendilerini adamalarını pekiştirmede önemli bir rol oynarken, diğer taraftan, kendilerini mutlu hissetmelerini, yaşamlarına farklı bir anlam vermelerini de sağlar. İyi bir amaç için doğru yönde bir şeyler yapmış olduklarını düşünen insanlar kendileri ile gurur duyarlar.

Güven duygusu: Başarılı insanlar, güven duygusunun; özgüven, başkalarına güvenmek ve güvenilir olmak şeklinde üç boyutunun olduğunun farkındadırlar ve bu üç boyutu birlikte ve dengeli geliştirme konusunda ustalaşmışlardır. Güven ve saygınlık, güçlü başarılar elde etmek isteyen insanların amaç ve hedefleri açısından son derece önemlidir. Amaçlarını elde edemediklerinde de saygınlıklarından çok şey kaybedeceklerinin farkındadırlar. Bu nedenle, saygınlıklarını ve güvenilirliklerini yönetme konusunda her zaman çok dikkatli davranırlar.

Reklam
Bu yazı Kişisel Gelişim, Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.