Yenilikçi ve Girişimci Olmak

   Çoğu zaman inovatif girişimci kişiliği üzerinde genellemeler yapılır. Onun yaygın imajı, şövalye ruhlu, maceracı, gözü kara ve karizmatik bir kişiliktir. Risk alma eğiliminin yüksek, karizmasının ve sürükleyici etkisinin güçlü olduğu düşünülür. Oysa gerçek inovatif ve girişimci insanlar, belki roman veya film kahramanı olan birkaçı dışında, risk alan kişiler değillerdir. Onlar, almaları gereken riski tanımlamaya ve olabildiğince en aza indirmeye çalışırlar. Çoğu girişimci başarısını böyle davranmasına borçludur. Gerçekte risk eğilimi yüksek insanlar, borsada oynayanlar ve ticaret yapanlardır, inovasyon yapanlar değil.

İnovasyon yapanlar, genellikle nakit akım tahminleri üzerinde uzun zamanlar harcayan, bütçeler hazırlayan akılcı insanlardır. İnovasyon sürecinin önemli riskler içerdiği gerçektir. Ancak tüm ekonomik faaliyetler risk içerir. Unutulmaması gereken nokta, dünü korumaya çalışırken yarını kurtaracak olan inovasyondan uzak durmanın yaratacağı riskin çok daha büyük olduğudur.

Fırsatlar, beklenmedik gelişmelerden ya da süreç ihtiyacından kaynaklanan düşük riskli fırsatlar olabileceği gibi özellikle bilgiye dayalı inovasyonlarda olduğu gibi büyük riskler içeren fırsatlar da olabilir. Başarılı inovasyon yapanlar riskleri tanımlayan ve onları kontrol altına alabilenlerdir. Onlar, inovatif fırsatların kaynaklarını sistematik olarak analiz edebildikleri ve daha sonra belirledikleri doğru fırsatlardan etkili bir biçimde yararlanabildikleri için başarılı olurlar.

Başarılı inovasyon yapanlar gerçekte tedbirli, temkinli, tutucu girişimcilerdir ve öyle olmak zorundadırlar. Önemli ve doğru olan risk odaklı değil, fırsat odaklı olabilmektir.

İnovatif birey açısından önemli soru, yaratıcılığın doğuştan mı geldiği, sonradan mı kazanıldığıdır. Yaratıcılığın bazı insanların doğuştan sahip olduğu özel bir yetenek olduğu görüşü vardır. Ancak, çoğu psikolog yaratıcılığın ve yenilikçiliğin içinde bulunulan koşulların, isteğin ve öğrenme sürecinin bir sonucu olarak alınan bir dizi karar olduğuna inanır. Yaratıcılık, genlerden gelen değil, öğrenilen ve kazanılan bir beceridir ve herkes yaratıcılık becerileri geliştirebilir.

Başarılı inovasyon yapan girişimcilerin kişiliklerini, alışkanlıklarını ve davranışlarını tanımlama konusundaki çalışmalar anlamlı bir sonuca ulaşamamıştır. Bununla beraber, inovatif bir kişinin sahip olması ve geliştirmesi gereken bir dizi kişisel özellikten söz edilebilir.

Motivasyon: Yenilikçiler, yeni fikirler yaratmayı ve bu yönde çalışmayı gerçekten istemektedirler. Onlar, komik duruma düşmekten ya da reddedilmekten endişe etmezler.
Cesaret: Yaratıcı insanlar kalabalığa meydan okurlar, karşı çıkmaktan korkmazlar. Başkalarının isteksiz olacağı veya cesaret edemeyeceği konularda kararlar almaya hazırdırlar.
Vizyon: İnovatif insanlar vizyonerdir. Çünkü fikir aşamasından ürünü pazara sunmaya kadar olan süreçte yüksek enerjiyi sürdürmek ve kararlılığı korumak için güçlü bir vizyona sahip olmak büyük önem taşır.
Bağımsız düşünme: Yenilikçiler ve girişimciler bağımsız düşünen ve davranan insanlardır. Çoğunlukla farklı işlerde deneyim kazanarak ve geliştirme nitelikli işlerden başlayarak girişimciliğe adım atmış, işlerini bir yeniliğe dayandırarak kurmuşlardır.
İlişkiler ağı: İnovatif bireyler, bir taraftan özgürlüklerini korurken diğer taraftan ihtiyaç duydukları teknik, bilimsel, finansal ya da sosyal desteği çevrelerinde geliştirdikleri ilişkiler ağı üzerinden almayı başarırlar.

İnovatif bireylerin bir diğer özelliği de vazgeçemeyecekleri alışkanlıklarının olmamasıdır. Bu insanlar, yemek, müzik, seyahat, giyim ve benzeri konularda sürekli farklılıklar yaparak yaratıcı kaslarını çalıştırırlar. Diğerlerinin baktıklarına bakarlar fakat farklı şeyler görürler. Düşünce ve deneyim çeşitliliği onların yaratıcı kaslarını hareketlendirir. Ayrıca, bu insanlar genellikle inatçı denecek kadar ısrarcı, takipçi ve sonuç odaklı olurlar.

Reklam
Bu yazı Kişisel Gelişim, İnsan Kaynakları içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.