İnovasyon Efsaneleri

     İnovasyon, günümüz iş dünyasında üzerinde en çok konuşulan ve yazılan konulardan biridir. Şirketler ve ülkeler, inovasyonun temel birçok sorunlarına çözüm getireceğine inanırlar ve büyük beklentiler içine girerler. Ancak bu amaçla yaptıkları çalışmalarda çoğu kez yanlış varsayımlarla yola çıkarlar. Yaygın bilinen ve sıklıkla gündeme gelen bazı inovasyon efsaneleri vardır.

İnovasyon parlak bir fikir bulmaktır: Parlak fikirlerin binlercesi ortalıkta dolaşmaktadır. Fikir yalnızca bir başlangıç kıvılcımı olabilir, ancak inovasyon kaynakları arasında en riskli ve başarı olasılığı en az olanıdır. Parlak fikre dayalı inovasyon sürecinde öngörülebilirlik çok düşük ve zayiat oranı çok yüksektir

Yaratıcılık için ilham gerekir: Yaratıcılık ilhamla veya tesadüfle gelen bir deha eseri değildir. Her insanın içinde olan bir boyuttur ve insanlık tarihi boyunca vardır. Yaratıcılık, bir insanın belirli bir problem üzerinde uzun saatler çalışmaya, emek harcamaya, çeşitli çözümler denemeye ve başarısızlıklardan öğrenmeye hazır olduğunda ortaya çıkar. “Deha, yüzde bir ilham, yüzde doksan dokuz terlemedir” sözü Edison’a aittir.
İlhamın geldiği Sihirli an deneyimi yap-boz bulmacasında son parçayı yerine yerleştirmeye benzer. Bu son parçanın aslında diğerlerinden farklı bir özelliği yoktur. Onu keşfetmek, bütün diğer parçalarla yapılmış olanları bütünleyip noktalamaktan başka bir şey değildir.

İnovasyonun kolay çözümleri vardır: İnovasyon zor bir uğraştır. Şirketler bu zorluğu aşmanın kestirme bir yolu olup olmadığını, gizli bir formülünün bulunup bulunmadığını merak ederler. Başarılı buluş insanlarının çalışma alışkanlıklarını taklit etmekle ya da yaratıcı şirketlerin iş ortamlarının benzerlerini oluşturmakla yaratıcılığı harekete geçireceklerini ve inovasyonun gizemli formülünü elde edeceklerini düşünürler.
Ancak inovasyon özel bir formülle gerçekleşmez, başarılı olanların da gizli bir yol haritası yoktur. İnovasyon daha önce ayak basılmamış, bilinmeyen topraklara doğru, riskler ve belirsizliklerle dolu bir yolculuktur. Kendi zamanının ve ortamının özgün koşulları içinde yeni bir şeyler yaratmak için çabalayan şirketler, kendi özgün yolculuklarını yapmak ve kendi deneyimlerinden öğrenmek zorundadırlar.

İnovasyon dâhilerin ve kahramanların işidir: İnovasyon hakkındaki yaygın efsanelerden biri de yaratıcı buluşlarını insanlığın yararına adayan, insanlığa hizmet aşkıyla yaratıcı inovatif fikirler ortaya koyan kahramanlardır. Gerçekte, yalnız başına çalışan birinin gerçekleştirdiği inovasyon örneği yok denecek kadar azdır. Dahası, bu tür insanlar, kahraman ya da dahi olarak görülmekten çok düzeni değiştirmeye çalışan sıra dışı kişiler olarak görülmüşler ve hatta dışlanmışlardır.

İnovasyonları büyük ve yerleşik şirketler yaparlar: Yerleşik şirketler genellikle yeni fikirleri kendi ürünlerine ve statülerine bir tehdit olarak görürler ve bu nedenle onları reddederler. Kendi sektörlerinde lider konumunda bulunan birçok şirket, başlangıç yıllarında riskler alarak ve inovasyonlar yaparak bugünkü kapasitelerini inşa etmek için yoğun emek ve zaman harcamışlardır. Onlar, şimdi bir kez daha bilinmeyenlerle uğraşarak ve riskler alarak sahip olduklarını tehlikeye atmak istememektedirler. Büyük bazı şirketlerin kendilerine sunulan inovatif fikirleri reddettikleri, ancak o fikirlerin daha sonra kendilerini gölgede bırakacak inovatif şirketlere dönüştüklerini şaşkınlık ve pişmanlıkla gördükleri birçok örnek vardır.

İnovatif fikirler tümüyle ve gerçekten yeni olmalıdır: İnovasyonların dayandığı yeni fikirlerin her zaman tümüyle ve gerçekten yeni olması gerekmez. Gerçekte, hemen her inovasyon eskiden de var olan ve bilinen fikirlerden yararlanır, yalnızca onları farklı şekillerde bir araya getirerek bir farklılık ve yenilik yaratır. Hemen hiçbir inovasyon geçmişteki fikirleri yeniden kullanmaksızın gerçekleştirilmemiştir.

İnovasyonun bir bütünlüğü olmalıdır: İnovasyonun adeta dünyayı değiştiren bir buluş bütünlüğü içinde ortaya çıkması beklenmemelidir. Ampul, otomobil, uçak ya da bilgisayar başta olmak üzere büyük inovasyonlarının hemen hiç biri nihai ürünler olarak ortaya çıkmamışlardır. Birbirine eklenen tamamlayıcı inovasyonlarla zaman içinde anlamlı inovatif ürünlere dönüşmüşlerdir.

Reklam
Bu yazı Stratejik Yönetim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.