Davranış Farklılıkları ve Koçluk

Bir yöneticinin çalışanlarıyla gerçek anlamda, istekle ve içtenlikle ilgilenmesi onların davranışlarını iyileştirmesi anlamına gelir. Bu, koçun davranış tarzları hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmasını gerektirir. Yaygın bilinen ve kabullenilen belirli davranış tarzları bulunmaktadır. Farklı kriterlere göre farklı isimlendirmeler olsa da davranış tarzlarının insanın içe ya da dışa dönük olması ve akılcı veya sezgisel düşünmesi kriterlerine sınıflandırılması en yaygın olan yaklaşımdır.

Davranış tarzları farklı çalışanlar işlerine de farklı yaklaşırlar ve farklı çalışma eğilimleri içinde olurlar. Baskıcı davranış tarzını benimseyen bir çalışan işin hızla ve kararlılıkla yapılmasını isterken mesafeli tip, işin dikkatli bir biçimde, bilgi ve belgelere dayalı olarak, bir kerede doğru yapılmasını bekleyecektir. Sosyal davrananlar işin başkalarının kabullenmesi ve katılımıyla, insan ilişkilerini gözeterek yapılması eğilimindedir. Güveni ve kararlılığı öne çıkaracak şekilde akılcı-içe dönük davranış sergileyenler ise anlayışlı, uyumlu ve ekip çalışmasına yatkın olurlar.

İnsanlar genellikle bu tarzlar arasından kendileri için uygun buldukları ve ilişkilerinde yarar sağlayacağını düşündükleri tarzları sergilerler. Yöneticilerin koçluk yapacakları çalışanların davranış tercihlerini iyi çözümlemesi ve kendi davranışını çalışanın özgün ihtiyacına göre uyarlaması gerekir. Koçun kendi davranışını esnek bir şekilde çalışana göre uyarlaması, hiçbir şekilde onu taklit etmesi anlamına gelmez, ona sempatik görünme amacını da gütmez. Koçun davranışında uyarlamalar yapması, tümüyle güven yaratma ve daha etkili iletişim kurma amacına yöneliktir.

Çalışanlar, davranış tarzlarından herhangi birini benimsemiş ve bununla başarılı olmuş olabilirler. Onların başarısı, seçilen tarzın hangisi olduğuna değil bu tarzın içinde bulunulan duruma, şirketin kültürüne, çalışanların niteliklerine ve beklentilerine uygun olup olmamasına bağlıdır. Çalışanların tercih ettikleri davranış tarzlarıyla başarısız olmaları ve olumsuz sonuçlarla karşılaşmaları olasılığı da her zaman vardır.

Yöneticilerin tarz tercihlerini belirlemek için karmaşık teknikler kullanmaları gerekmez. Her tarzın özgün davranış bileşenleri bulunmaktadır. Davranış kalıplarını gözlemlemek insanların tercihleriyle ilgili önemli ipuçları sağlayabilir. Bazı insanların davranış tarzını belirlemek kolaydır. Ancak çoğu insan birden fazla tarzın davranışını bir arada gösterebilir. Büyük olasılıkla, onlar belirli durumlarda belirli davranışları bilinçli olarak tercih etme ve kullanma eğilimindedirler. Davranışlarını duruma göre uyarlayarak daha uygun tepki vermeyi ve sonuçlar almayı umarlar.

Çalışanlarının davranış tarzlarıyla ilgili tercihlerini bilen yöneticiler onların bakış açılarını, eylemlerini, duygularını ve ihtiyaçlarını daha iyi anlarlar ve onlarla daha kolay etkileşim sağlarlar. Onlara koçluk yaparken daha kolay ilerler ve daha iyi sonuçlar alırlar. Ayrıca, onların gerek kendisiyle gerek diğer ekip üyeleriyle farklı öncelikler nedeniyle çatışma olasılıklarını öngörebilir ve uyumu sağlayacak davranış tarzları geliştirebilirler.

İyi bir koç farklı davranışlar sergileyen insanlarla etkileşim konusunda her zaman hazır ve isteklidir, hatta tutkuludur. Sonsuz farklılıklar onun için zorluk değil, tam tersine işini zevkli kılan bir durumdur. O, her insanın farklı olduğunu, herkesin farklı tutum ve davranışlar gösterdiğini bilir, anlayışla karşılar. Davranışları biçimlendiren bir dizi içsel ve dışsal faktör olduğunun farkındadır. Yeni iş ortamlarına girildiğinde, şirkette ya da ekipte önemli değişimler yaşandığında, yeni insanlarla karşılaştığında değişen davranış tarzlarını yeniden anlama ve uyum sağlama sorununun üstesinden kolaylıkla gelir. Koçluk açısından önemli bir yetkinlik buradadır.

Reklam
Bu yazı Yönetim, İnsan Kaynakları içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.