Ekip Koçluğu

       İş ortamlarında yöneticilerin iki önemli rolü bulunmaktadır. Bunlardan ilki işin yapılmasını ve hedeflere ulaşılmasını sağlamaktır. Bu performansı ifade eder. Diğeri ise, çalışanları motive edecek ve bağlılıklarını sağlayacak şekilde geliştirmek ve güçlendirmektir. Yöneticinin etkinliği, bu iki rolü dengeli ve başarılı bir şekilde sürdürebilmesine bağlıdır.

Ancak, günümüzde rekabet baskısı, çoğu şirkette yöneticilerin iş performansına odaklanmasına ve insanların geliştirilmesini ikinci plana itmesine neden olmaktadır. Her şeyin sayılarak ve ölçülerek değerlendirildiği bir performans sistemi yönetimin temelini oluşturmaktadır.

Oysa performansa odaklanmak kadar potansiyele odaklanmak da büyük önem taşır. Şirketlerin geleceği ve gelişmesi, insanların geliştirilmesine ve onların coşku, enerji ve yaratıcılıklarının artırılmasına bağlıdır.

Ekip koçluğu yaklaşımı, performansla motivasyon arasındaki gerilimi azaltmaya ve dengeyi sağlamaya yardımcı olmalı, ekip performansının artırılmasına destek olurken ekip üyelerinin kişisel gelişimlerini de sağlamalıdır. Ekip koçluğu, görevlerini başarıyla tamamlamaları için ortak kaynakları en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla ekip üyeleriyle doğrudan etkileşim içinde olan ekip liderliğinin yeni adı olmaktadır. Ekip koçu ekibin başında olan, hedeflerin elde edilmesi için yön gösteren, ilham veren ve motive eden kişidir.

Bir görevin veya projenin başlangıcında, ekip üyelerinin görevlerine yönelmelerini ve odaklanmalarını sağlayacak bir toplantı düzenlemek ve burada sorun analizi hakkında ekibe geribildirim vererek ve belirli kararların alınmasına yönelik yansıtıcı sorular sorarak ekiple etkileşim kurmak ekip koçluğunun tipik bir uygulamasıdır. Böylece koç, ekip üyelerinin analitik düşünmelerine ve bilgi ve deneyimlerini daha iyi kullanarak göreve katılmalarına yardımcı olmaktadır.

Eğer bir ekip lideri, ekibin işini kendisi koordine ediyor ve gerekli kaynakların ne olduğuna kendisi karar verip bunun müzakerelerini kendisi yürütüyorsa, belki ekibe çok yardımcı oluyordur, ancak koçluk değil yöneticilik yapıyordur. Ekip koçluğu, ekip üyelerini birlikte çalışmaya özendirmek ve ekibin kapasitesini geliştirmektir, ekibin işlerini yapmak değildir.

Ekip koçluğu, ekip üyelerinin birlikte etkili bir şekilde çalışma yeteneğini engelleyen durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olmak ve ekibin çalışmasını güçlendirme umudu veren her grup etkileşimini desteklemek ve geliştirmektir. Ekip koçu, öncelikle bu hedeflere odaklanan bir yaklaşım sergileyerek başarılı sonuçlar alabilir.

Kaynak: İsmet Barutçugil, Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri, Kariyer Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

Reklam
Bu yazı liderlik, Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.