Bilgi Şirketlerinde İK Yönetimi

iky-1  Günümüzde, hemen tüm sektörlerde büyük ya da küçük tüm şirketler, varlıklarını sürdürebilmek ve başarılı olabilmek için giderek daha fazla bilgiye dayalı yapılara dönüşmektedirler. Bu şirketler, büyümek ve rekabet edebilmek için ürünlerinde, hizmetlerinde ve süreçlerinde daha yoğun bilgi kullanmak zorundadırlar. Bu bilginin de sürekli geliştirilmesi ve güncellenmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Bu şirketlerde bilgileri derleme, geliştirme, yeni bilgiler üretme ve kullanma becerileri bakımından daha yüksek niteliklere sahip insan kaynaklarına ihtiyaç giderek artmaktadır.

Küresel rekabetin ve teknolojik devrimlerin yanı sıra yaşanan ekonomik ve politik çalkantılar, kaçınılmaz olarak şirketlerin yapılarını, sistemlerini ve yönetim yaklaşımlarını ciddi anlamda değişmeye zorlamaktadır. Bu değişim zorunluluğunun en belirgin olduğu alanların başında da insan kaynakları (İK) yönetimi gelmektedir. Bunun bazı ana nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • İşlerin çoğunluğu başlangıcı ve sonu belirli proje niteliğindedir.  Sürekli değişen ekiplerle çalışılmaktadır. Kalıcılık ve sahiplenme duygusu anlamını yitirmektedir.
  • İhtiyaç duyulan bilgi ve becerilerin niteliği sürekli değişmektedir.
  • Çalışanların esnekliği ve hareketliliği artmaktadır.
  • Küresel şirketlerde ve sanal ortamlarda çalışma yaygınlaşmaktadır.
  • Şirketlerde daha yoğun bir biçimde çok kültürlü ortamlar  doğmaktadır.
  • Farklılıkların yönetimi, sosyal ve yasal bir sorun olarak önem kazanmaktadır.

Bugün, birçok şirkette kritik önem taşıyan işleri yapanların büyük çoğunluğu 10–20 yıl öncesinde isimleri dahi bilinmeyen işlerde çalışmaktadır. Çalışanların eğitimleri, deneyimleri, becerileri ve tutumları bir on yıl öncesinden çok farklıdır. Onların beklentileri, inanç ve değerleri, sadakat duyguları, işe ve insan ilişkilerine bakışları, liderlik ve otorite anlayışları belki bir önceki kuşağın anlayamayacağı kadar farklılaşmıştır.

Farklı insanların oluşturduğu, çok disiplinli, çapraz fonksiyonlu proje ekipleriyle çalışırken yöneticilerin eski alışkanlıklardan farklı, yeni bir yol ve yöntem izleme zorunluluğu vardır. Bu yeni yolun temelindeki en önemli kavramlar ise açık ve dürüst iletişim, güvene dayalı işbirliği, ortak sahiplenme ve birlikte öğrenmedir. Bu kavramlara dayalı olarak geliştirilecek insan kaynakları yönetimi stratejisi, şirketin ana stratejisinin kritik bir boyutunu oluşturacak, onunla bütünleşerek şirkete önemli bir rekabetçi üstünlük gücü kazandıracaktır.

Bu yazı Stratejik Yönetim, İnsan Kaynakları içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.