Kurum Kültürünü Tanımlamak

corporate-culture1         Şirketlerde yönetim uygulamalarının başarısındaki kritik bir faktör kurum kültürüdür. Kültür, şirketi bir arada tutan, birleştirip bütünleştiren ve diğerlerinden ayırt eden özellikler dizisidir. Şirket çapında ortak kabul edilen amaçlar, inançlar ve değerler sisteminin bütünüdür. Kurum kültürü, şirketin çalışanlarına ve müşterilerine yönelik karar ve uygulamalarını biçimlendiren temel felsefedir.  Kültür, çalışanlara şirkette kalabilmeleri için nasıl düşünmeleri ve davranmaları konusunda güçlü bir duygu ve sezgi kazandırır. Bu açıdan kurum kültürü, çalışanların düşünce ve davranışlarını biçimlendiren normlar, varsayımlar, değerler, inançlar ve alışkanlıklar sistemi olarak da tanımlanabilir.

Yönetimde başarılı olmak isteyen tüm şirketlerde liderlerin güçlü ve destekleyici bir kurum kültürü oluşturmak için rol üstlenmeleri ve çaba göstermeleri gerekmektedir. Ancak, bunun bir karar konusu değil bir zaman sorunu olduğunu da bilmek gerekir. Bazı şirketlerde mevcut kurum kültürünü değiştirmenin ya da yeni bir kültür oluşturmanın en az 8-10 yıllık bir süre gerektirdiği akılda tutulmalıdır. Ancak, karamsarlığa kapılmadan kurum kültürü oluşturma çalışmalarına bir yerden başlamak gerekir.

Kurum kültürünün oluşturulması sürecinde öncelikle, şirkette yerleşik uygulamaların, geleneklerin, yaklaşım tarzlarının, tutum ve davranışların neler olduğu incelenmelidir. Bütün bunlarla, yönetim anlamında bugüne kadar sağlanan başarının düzeyine bakılmalı ve gelecekte ne kadar başarılı olunabileceği tahmin edilmelidir. Burada amaç, mevcut kültürün şirketin etkili bir biçimde yönetimine uygun olup olmadığının değerlendirilmesidir.

Bir şirkette yerleşik kurum kültürünün tanımlanması için yapılabilecek bir çalışma kültürün destekleyici ya da engelleyici olduğunu ortaya koyabilir. Kurum kültüründe ortaya çıkan farklar; bilgiye, takım çalışmasına, iletişime ve paylaşıma verilen önem ve öncelik olmak üzere dört ana boyutta kendini gösterir. Bu farklar, güvene dayalı ya da korkuya dayalı kültürlerin oluşmasıyla sonuçlanır.

Kurum kültürünün tanımlanmasına yönelik olarak yapılacak bir çalışma, kültür değişimine gerek duyulup duyulmadığının belirlenmesini sağlar. Bu amaçla sorulabilecek sorular şunlardır:

 * Şirketi tanımlamak için en yaygın kullanılan 10 sözcük nedir?
 * Şirkette gerçekten nelere önem verilmektedir?
 * Son dönemde kimler üst yönetime terfi etmiştir? Kimler ödüllendirilmiştir?
 * Hangi davranışlar takdir edilmekte ve ödüllendirilmektedir?
 * Kimler uyum sağlamaktadır? Kimlerin davranışları uyumsuz olarak
nitelendirilmektedir?
 * Üst yönetimin benimsediği ve sergilediği tutum ve davranışlar nelerdir?

Bu soruların cevaplanmasıyla eğer, şirkette yerleşik olan kültürün şirketin bugünkü ve gelecekteki başarısı için uygun olmadığı kanaati belirlenirse yönetim bunun değiştirilmesi için karar vermeli ve eyleme geçmelidir. Şirket çatısı altındaki birimler, bölümler ve bireyler arasında değerler ve amaçlar bakımından ciddi farklılıklar olması durumunda da kültürel bir değişimin kaçınılmaz olduğu görülecektir.

Kurum kültürünün değiştirilmesi konusuna bir sonraki yazıda değinilecektir. İzlemeye devam edin.

Bu yazı Stratejik Yönetim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.