Kadın Yönetici İçin Engelleri Aşmak

19 

İş yaşamında kadınların kariyerlerinde ilerlerken cinsiyet rolleri algısı ya da toplumsal baskı gibi engellerden veya kendilerinden kaynaklanan sınırlardan sıklıkla söz edilir. Öncelikle bu engellerin gerçekte var olup olmadığı sorgulamak gerekir. Önyargılarla, varsayımlarla öne sürülen görüşlerden ya da bir iki örneğe dayalı genellemelerden kaçınmak gerekir. Eğer gerçekten engeller varsa, bunların yalnızca kadınlar için mi geçerli olduğu düşünülmelidir. Sonrasında, bunların nasıl aşılabileceği tartışılmalı, bazı kararlar alınmalı ve uygulanmalıdır.

Sıklıkla öne sürülen fırsat eşitsizlikleri elbette vardır. Ancak, bu eşitsizlikler yalnızca cinsiyet temeline göre değildir. Birçok ülkede ya da bölgede yaş, inanç, etnik köken, giyim ve yaşam tarzı, sosyal sınıf gibi çeşitli nedenlere dayalı eşitsizlikler çok belirgin olarak vardır.

Aileler ve eşler sanıldığı kadar büyük bir engel değildir. Bazı aileler, özellikle kendileri çalışma olanağı bulamamış anneler kızlarının çalışmasını ve ekonomik özgürlüğüne sahip olmasını çok istemektedirler. Eşin engel olduğu söylenemez, çünkü kadınlar çalışmak için artık eşlerinin iznini almak zorunda değildir. Belki en önemli sorun çocuktur. Bu konuda çoğu kez aile büyükleri destek olmakta ve çoğu şirket de çalışan kadının çocuğu için uygun ve yeterli çözümü sağlamaktadır.

Kadınların yetiştirilmeleri ve doğaları gereği daha duygusal davranmaları kaçınılmazdır. Ancak duygusallık yalnızca kadına özgü bir nitelik değildir, cinsiyet farkı gözetmeksizin insan doğasının bir boyutudur. Ayrıca olumlu duygular, ilişkileri geliştiren ve sorunları çözen bir üstünlüktür. Erkekler de –gizlemeye çalışsalar da- duygusal davranırlar. Kızgınlık, öfke, intikam, kin, gurur ya da şefkat ve merhamet erkeklerin kararlarında ve eylemlerinde sık görülen duygulardır.

Kadınların fiziksel olarak zayıf oldukları tartışmalıdır. Yorgunluğa, baskıya, strese ve sıkıntılara daha dayanıklı oldukları bile söylenebilir. Genelleme yapmak ve zayıflığı cinsiyete özgü olarak nitelendirmek yanlıştır. Erkeklerin rekabetçi ve sonuç odaklı olmaları bazen bir üstünlük gibi sunulur. Ancak bu, kadın ya da erkek için sorun yaratan, gerilimi artıran başlangıçta bir tarafın sonunda her iki tarafın kaybettiği bir davranıştır. Önemli olan iletişimi ve ilişkiyi sürdürmek, işbirliğini yönetmektir.

İş ortamlarının erkek egemen olduğu ve onların kadınlara karşın baskıcı, egemen davranış sergiledikleri görüşü de tartışmaya açıktır. Gücü elinden bırakmak istemeyenler, yetkilerini, bilgilerini paylaşmayanlar bunu kadın – erkek ayırt etmeden yaparlar. Bencil herkese karşı bencildir. Aynı durum güçlü kadınlar için de geçerlidir.

İş seyahatleri, toplantılar ve yemekler bazen kadınlar için sorun yaratsa da yöneticilik yalnızca erkelere özgü bir beceri değildir ve yalnızca onların yöntemlerine uyarak olmaz. Bazı özel durumlar dışında erkek gibi kadın olmak da işe yarayan bir yol değildir. Önemli olan özgün bir birey olmak ile ait olmak arasındaki dengeyi kurmak ve korumaktır.

Kadın yönetici ilişki ve iletişim tarzları konusunda kurallarını açıkça ortaya koymalıdır. Kabul edemeyeceği tarzları mutlaka belirlemeli, yapacaklarını ve yapamayacaklarını açığa kavuşturmalıdırlar. Erkeklerin alanında onların kurallarının bazılarına uyarken kadın olmaktan da kesinlikle vazgeçmemelidir.

Erkek gibi davranan bir kadın olmanın anlamı ve yararı yoktur. Kadınlar, “ödün veremeyecekleri” konularda ısrarlı davranmalıdırlar. Eğer, belli saatlerde evde olmak istiyorsa, son anda karar verilen bir iş seyahatine çıkmayı kabul etmiyorsa bunu çekinmeden söylemelidir. Bu, kadın ya da erkek olmaktan öte planlı, ilkeli ve programlı çalışma anlayışına sahip olmaktır. Bir yöneticinin yalnızca kadın olduğu için erkeklerle iletişiminde sıkılgan veya saldırgan olması gerekmez. Rahat ve girişken olmak, güvenli davranmak iş yaşamında kadın ya da erkek herkes için gereklidir.

Reklam
Bu yazı Farklılıkların Yönetimi, Kişisel Gelişim, Yönetim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kadın Yönetici İçin Engelleri Aşmak

  1. Geri bildirim: Kadın Yönetici İçin Engelleri Aşmak – Gülüşün Dünyası

  2. gülüş dedi ki:

    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.