Bilgi Profesyonelini Yönetmek

Bilgi Profesyonelinin Yönetimi   Bilgi profesyonellerinin yönetiminde en önemli sorun, onların yüksek performansla çalışmaya özendirilmesi yani motivasyonlarının ve performanslarının birlikte sağlanmasıdır.

Bilgi profesyonellerinin çalışmalarının planlanmasında ve yürütülmesinde amaç, yenilik fikirlerinin geliştirilmesini hızlandıracak bir ortam yaratmaktır. Bu amaçla, önce bilgi üretme ve geliştirme için gerekli kaynaklar olabildiğince büyük miktarlarda bir araya getirilir. Bilgi profesyonellerine en iyi araç ve gereçler, koşullar ve en iyi fiziksel ortam sağlanır. Sonrasında farklı düşünce ve davranışlara sahip çalışanlar arasında uyum ve işbirliği sağlanır. Son olarak organizasyon açısından en yararlı olabilecek bilgi ve yenilik türleri konusunda yol gösterilmeye çalışılır.

Bunlardan ilkinin gerçekleştirilmesi oldukça kolay olabilir. Ancak diğer iki aşamanın gerçekleştirilmesi bilgi profesyonellerinin nitelikleri nedeniyle önemli güçlükler doğurur. Bilgi profesyonellerini endüstri işletmelerinin çalışanları gibi yönetmeye kalkmak, yenilik ve yaratıcılık için uygun ortamın sağlanmasını güçleştirir. Bilgi geliştirme ve yenilik için uygun olabilecek ortama zarar vermeden çalışanları yönetme bilgi yöneticilerinin önemli bir sorunudur.

Amaç, bilgi profesyonellerini birlikte çalışmaya özendirerek, bireysel olarak zihinsel güçleriyle elde edebileceklerinin daha fazlasını ve daha iyisini bir arada uyum içinde elde etmelerini sağlamaktır. Hemen her koşul altında güç bir görev olan bilgi yönetimi özellikle kâr amaçlı bir endüstriyel işletmede çok daha güçtür ve bir bakıma planlaması ve yönetilmesi olanaksız bir çalışma türünü planlama ve yönetme girişimi olarak görülebilir.

Bilgi profesyonellerinin etkinlik ve verimliliğini etkileyen faktörlerle ilgili gözlemler ve incelemeler şu ilkelerin ortaya konulmasıyla sonuçlanmıştır.

• Firmanın genel amaçları ve yenilik / dönüşüm programları göz önünde tutularak kabul edilebilir sınırlar içinde bilgi profesyonellerine kendi çalışmalarını planlayabilme, araştırma konularını seçme ve değiştirebilme olanağı verilmelidir.

• Firmanın liderleri ve bilgi yöneticileri bilgi profesyonellerinin bilimsel yetenek ve meslekî statülerine değer vermeli ve bunu onların çalışmalarını etkileyecek işletme strateji ve planları konusunda görüş ve önerilerini alarak kanıtlamalıdır.

• Yeni fikir ve öneriler ilgi ve anlayışla karşılanmalıdır. Eldeki yenilik / dönüşüm programları ve sorunlarıyla ilgili olmayan önerilere de değer verilmeli, bilgi profesyonellerinin heyecanı kırılmamalıdır.

• Bilgi profesyonelleri, genellikle çevreye uyum sağlamakta güçlük çeken, belirli kurallar içinde kalmaktan hoşlanmayan kişilerdir. Sonuçta ortaya çıkacak karışıklık, kabul edilebilir sınırlar içinde kaldığı sürece bu tür tutum ve davranışlar hoşgörüyle karşılanmalıdır.

Bilgi profesyonellerinin verimlilik ve etkinliğini yükselten en önemli faktör, kendilerine çalışmalarında olabildiğince yüksek özgürlüğün sağlanmasıdır. Kâr amaçlı bir firmadaki bilgi profesyonelleri, firmanın sınırlamalarına katlanmaksızın, özgür bir ortam içinde ve onun olanaklarından yararlanarak çalışmak isteyeceklerdir. Ancak firmalar da bilgi profesyonellerini belirli amaçları gerçekleştirmek için işe aldıkları ve önemli kaynaklar ayırdıkları için doğal olarak onları yönetmek isteyeceklerdir.

Bilgi profesyonellerinin yönetiminde özgürlük ile planlama ve kontrolün bir arada olması ve ayrıca bunun önemli yararlar sağlaması mümkündür. Bilgi profesyonelleri, temelde, çalışmalarının diğer kişilerce biçimlendirilmesine karşı değillerdir. Ancak karar alma sürecinde katkılarının bulunmasını isterler. Bunun gerçekleştirilmesi için en uygun yöntem, bilgi profesyonellerinin kritik konularda kritik kişilerle belirli aralıklarla toplantılar yapması olabilir. Bu, bilgi profesyonellerine istedikleri özgürlüğü sağlarken, yöneticilere de onları yönetme olanağı verecek ve “denetim altında özgürlük” her iki tarafı da mutlu edecektir.

Bu yazı Yönetim, İnsan Kaynakları içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.