Motivasyon ve Performans

Çalışanların önemli bir kısmı işlerinden, çalıştıkları organizasyondan ve yöneticilerinden yakınmaktadır. Buna karşılık, çoğu yöneticiler de çalışanlarla ilgili masraflar sürekli artarken performansın artmadığını ve çalışanlarda ait olma / bağlılık duygularının giderek zayıfladığını söylemektedirler.

Bütün bunlar, kuşkusuz iş ortamında önemli sorunların varlığını gösteren belirtilerdir ve üzerinde durulmadığında çok daha ciddi sonuçlar getirecektir. Yapılması gereken önce bu durumlara yol açan nedenleri bulmak sonra da bunları ortadan kaldırabilmenin yöntemlerini saptamaktır.

Birçok şirkette tarafların iyi niyetine karşın, çalışanların çoğunda beklenen düzeyde bir tatmin, işe ve şirkete bağlılık, içten gelen işbirliği ve çalışma isteği görülememektedir. Bu konuda yöneticilerin suçlandığı sıkça görülür. Ancak bu her zaman doğru değildir. Motivasyonun azalması yalnızca yöneticilerden ve yönetim tarzlarından kaynaklanmaz.

İnsanların çalışma ortamında beklenen heyecan, arzu ve enerjiyi göstermemelerinin bir nedeni, organizasyonun vizyon ve amaçlarının lider ve yöneticiler tarafından kendilerine açıklanmamış olmasıdır. Çalışanlar, ortak bir amaç için birlikte çaba harcadıklarını gördüklerinde heves ve heyecanları daha yüksek olacaktır. Kendilerine şirketin hangi düzeyinde ve niçin bulunduklarının açıklanması iş tatmini açısından çok önemlidir.

Çalışanların genellikle içinde bulundukları organizasyona karşı duyguları tümüyle olumsuz değildir. Ortamın iş yönünden katlanılamayacak bir yer olduğunu düşünseler zaten orada durmazlardı. Hiç kimse kendisini uzun süreli rahatsız edecek çalışma koşullarına ya da mutsuzluğunu arttıracak, kendisini çalışma arkadaşları içinde çok kötü hissettirecek bir duruma katlanamaz. Böyle bir durum, bir süre sonra o kişinin işten kopmasına, işle ilgilenmemesine, işe geç gelmesine ya da iş saatleri biter bitmez oradan kaçmasına neden olur. Uzun dönemde de hiçbir ruh hali bunu kaldıramayacağı için işten kopmalar ve başka işe geçme çabaları ortaya çıkar.

Ancak, ilginç olan, çalışanların belli bir iş temposu içinde çalışmalarına devam ederken performanslarının giderek düşmesi, üretken ve yaratıcı olamamaları, hareketlerinin durağanlaşması ve işinden tatmin olmadığının açığa çıkması durumudur. Böyle çalışanların olması artık bu kişilerin gerçek potansiyelinden yararlanılamıyor anlamına gelir. Organizasyonun çıkarları yönünden, yöneticilerin öncelikle her insanın ana güdülerden biri olan özgürlük ve ”bağımsız iş başarabilme ihtiyacını” göz önünde bulundurması ve buna göre hareket etmesi gerekir. Kurumsal performansın çalışanların kişisel motivasyonuna doğrudan bağlı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Reklam
Bu yazı Yönetim, İnsan Kaynakları içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.