Paylaşılan Liderlik

liderlik-kapak[1]
Gelecekte liderliği paylaşmak bir seçenek değil zorunluluk olacaktır. Tepe yöneticiler artık tek karar alıcılar değillerdir. Onlar, ortak vizyona ve amaca sahip olan diğer liderlerin de etkili karar alma sürecinde işbirliği içinde oldukları bir ortam yaratmak zorundadırlar. Bugünün bireyci liderlerinin planlamaya ve kontrole odaklanmalarına karşın geleceğin liderleri bütünleştirmeye ve uyumlaştırmaya odaklanacaklardır. Liderin en önemli rolü, organizasyonun temellerini de etkileyecek bir biçimde içsel etkileşim ağlarının oluşturulması olacaktır.

Liderler, parlak ve özgüveni yüksek insanların başarılı bir biçimde bir arada çalışmasını cesaretlendirecek bir ortamı yaratmayı öğrenmeli ve bunun için de öncelikle kendilerinin farklılıkları yönetme becerilerini geliştirmelidirler. Geleceğin liderleri ihtiyaç duyacakları liderlik kapasitelerini geliştirmek için dışarıdan içeriye doğru değil, içeriden dışarıya doğru derin bir kişisel farkındalık geliştirmeye yöneleceklerdir.

Geleceğin liderleri, sürekli bilgi isteyen ve bilgi paylaşan bir tarzda çalışacaklardır. Bilgi çalışanlarını elde tutmak da giderek zorlaşacaktır. Çünkü onlar, organizasyona fazla bir bağlılık duymayacaklar ve kendilerini en fazla gelişme fırsatları veren liderler için çalışacak özgür elemanlar olarak göreceklerdir. Bu nedenle, arzulanan yeteneklere sahip insanları bulmak, işe almak ve elde tutmak geleceğin liderlerinin en önemli becerilerinden biri olacaktır. Bilgi profesyonelleriyle etkili bir biçimde ilgilenmek için eski liderlik modelleri yeterli olmayacak, bir işe yaramayacaktır.

Hiç kimse, gelecekte gerek duyulacak bütün kritik yeteneklere tek başına sahip olamayacağı için liderliğin paylaşılması bir yönetim modeli olarak giderek kaçınılmaz olacaktır. Liderlik gücünün tek bir tepe yöneticide toplanması yerine liderlik ekipleri arasında paylaştırılması yaygınlaşacaktır. Liderlerden ortak sorumluluk anlayışının ve liderliğin paylaşılmasının gerektireceği yeni yetkinlikleri geliştirmeleri beklenecektir. Bunun sonucunda ortaklıkların ve ittifakların sanal ya da gerçek ağlarını birden fazla liderin ortaklaşma yönetimi söz konusu olacaktır.
Kaynak: İsmet Barutçugil, Liderlik, Kariyer Yayınları, İstanbul, 2014

Reklam
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Paylaşılan Liderlik

 1. edip soyak dedi ki:

  yazınızı okuyunca aklıma anaokulu geldi. çünkü paylaşmasını ilk öğrendiğimiz yer. şayet büyük bir aileye mensup değilseniz, orası. diğer bir deyişle hani varya “hayatta en önemli şeyleri anaokulunda öğrendim” diye bir yazı. şimdi ona liderlik de eklendi. tabi işin şakası.
  yazdıklarınıza katılıyorum ve seminerlerimizde biz de aynı konulara değiniyoruz. ancak görüşüme göre bu uzun bir süreç. çünkü şu anda:
  1. insanlar hala sorumluluk almaktan kaçınıyorlar
  2. insanlar hala onları etkileyecek ve ilham verecek liderler arıyorlar
  3. öyle birini de bulurlarsa takip etmekten mutluluk duyuyorlar
  4. kaldıki ekipdeki herkes liderlik yapmak hevesinde olmayabliyor
  sonuç olarak kompleks bir konu. uzun uzun tartışılabilir.
  edip soyak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.