Zorluklarla Baş Etmek

IMG_0094 (2)

Zorluklar insanları heyecanlandırır, eğitir ve geliştirirken, kolaylıklar onları şımartır, rahata alıştırır, değişimden korkan, yeni şeyleri denemekten kaçan tembel, işe yaramaz insanlar haline getirir. Özgüvenleri yüksek insanlar karşıt fikirlerle karşılaşmaktan, zorluklardan, sorunlardan, direnmelerden korkmazlar. Onları korkutan çoğu zaman yersiz övgüler ve yanlış yönlendiren yüzeysel eleştirilerdir. Özgüveni yüksek insanlar, gerçek dostlarından kendileriyle ilgili hoşlarına giden değil, tam tersine hoşlarına gitmeyecek sözleri duymak isterler.
Zorluklar, belki acımasız ancak mükemmel öğretmenlerdir. İnsanlar, zorluklardan, muhtaç durumlara düşmekten ve felaketlerden çekinirler. Ancak, böyle durumlarla karşılaştıklarında cesaretle ve özgüvenle karşı koymasını bilenler, kendilerini geliştirir ve mükemmelleştirirler.
Felaketler insanın gücünü ortaya çıkarır, enerjisini eyleme dönüştürmesini sağlar. Acılar, insanı yükseltir ve olgunlaştırır, disiplin duygusunu geliştirir, kişiliğini pekiştirir, dayanıklılığını artırır ve yeteneklerini keskinleştirir. Tehlikeler, felaketler ilk başta olumsuz algılansa, zararlı görünse de kendine yardım etmesini bilen insanların kişisel gelişimi için bir bakıma gerçek yardımcılardır.
Güçlüklerle karşılaşılmasaydı şüphesiz hayat daha kolay olurdu. Ancak insanın değeri de o derece düşük kalırdı. Güçlükler, iyi yönetildiklerinde karakteri terbiye ederler, kişiliği geliştirirler ve insana kendine yardım etmesini öğretirler. Güçlükler, insanlara belki de istemeden ve farkına varmadan hayatta aldığı en etkili dersleri verirler.
Yaşam savaşı genellikle yokuş yukarı yapılır; ileriye ve yukarıya doğru zorluklarla dolu bir tırmanıştır. Yaşam savaşını zorlanmadan kazanan insanlar gurur, şeref, saygınlık, takdir gibi duyguları yaşayamazlar. Zorluklar olmasaydı başarı duygusu da olmazdı. Eğer uğruna savaşılacak, üzerine gidilecek ve baş edilecek zorluklar olmasaydı zaferler, başarılar, kazanma coşkuları da olmayacaktı.

Güçlükler, zayıf insanların gözlerini korkutur. Fakat azimli ve cesur insanlar için onların heyecanlandırıcı, özendirici yönleri daha ağır basar. Bu insanlar, yollarına çıkan engelleri, sağlam bir ahlak, iyi niyetli bir gayret, etkili-disiplinli çalışma, kararlılık, cesaret, direnme ve dayanma gücüyle aşabileceklerini bilirler.
Zorluklar, insanın gücünü test eder, disiplin altına alır, onları gelecekteki zorlu çabalar için terbiye eder ve güçlendirir. Başarının yolu, çoğu kez tırmanması güç dik bir yokuştur. Tepeye ulaşmak insanın enerjisini, kararlılığını ve cesaretini kanıtlar. İnsanlar, engellerin onlarla mücadele edildiğinde ortadan kaldırılabileceğini deneyerek, yaşayarak öğrenirler. Zorlukların ortadan kaldırılmasında insanın en büyük yardımcısı, amacın mutlaka elde edileceğine olan inanç, karar, kararlılık ve disiplindir.

Bu yazı Kişisel Gelişim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.