Önyargılar ve Toplum

Bahçem 1
Önyargıların önemli bir kaynağı, toplumsal yaşamın çeşitli boyutlarında bilerek ya da bilmeyerek yapılan çeşitli pekiştirmelerdir. Bunlar, önyargıları toplumda yaygınlaştırmakta ve adeta normal doğrular olarak algılanmasına neden olmaktadır. Bazı ülkelerde yasal düzenlemeler ve uygulamalar da kimlik gruplarına dayalı önyargıları biçimlendirmekte ve desteklemektedir.

Farklı kültür gruplarına ait insanların yazılı, sözlü ve görsel medyada temsil ve takdim edilme biçimleri önyargıları etkilemekte ve pekiştirmektedir. Televizyon, sinema ve reklâm dünyası da belirli gruplar için arzulanmayan basmakalıp izlenimler ve önyargılar oluşturabilmektedir. Bunlar, isteyerek ya da istemeyerek etnik köken, dil, inanç, giyim ve yaşam tarzı anlamında önyargılı bir dünyayı sergileyerek belirli kültür gruplarını yargılayabilir, dışlayabilir, küçümseyebilir ve onlar hakkında olumsuz kanaatler oluşturabilirler.

Aynı şekilde, okullardaki kitaplar ve diğer eğitim materyalleri yaş, cinsiyet, milliyet, etnik köken temelli bazı kültür grupları hakkında olumsuz önyargılar oluşturacak ifadeler, terimler ve çizimler içerebilir. Bunların okul çağındaki çocuklara bilinçli olarak ulusal kültürel bir ideoloji şeklinde aşılanması, ileriki yıllarda giderilmesi son derece güç önyargıların oluşmasına neden olacaktır.

Hemen tün dünyada insanlar, aile çevrelerinden, okullardaki eğitimden ve içinde yaşadıkları toplumdan kaynaklanan çeşitli önyargılar geliştirmektedirler. Bu ne yazık ki kaçınılmaz bir durumdur. Ancak, önyargıların neler olduğunu belirleyip, bunları kontrol altına almaya karar vermek ve harcanacak çabayla zaman içinde, düşünce ve davranışlardaki önyargılardan büyük ölçüde arınmak mümkündür.

Kaynak: İ. Barutcugil, Farklılıkların Yönetimi, Kariyer Yayınları, İstanbul, 2011

Reklam
Bu yazı Farklılıkların Yönetimi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.