Liderler ve İzleyicileri

 

liderlik-kapak[1]     Liderler, öncelikle kendilerini lider yapan davranışları, tutumları ve duyguları güçlü bir biçimde sergileyerek izleyicilerini etkileyebilirler ve onların arzulanan yönde değişmelerini sağlayabilirler. Tutum ve duygular bir insandan diğerine bulaşır, davranışlar da buna bağlı olarak değişir. Bu gerçek, liderin sahip olduğu “rol gücü” nedeniyle daha hızlı ve güçlü bir biçimde, adeta katlanarak ortaya çıkar. Bir lider tarafından sergilenen duygular ne kadar güçlüyse ve ne kadar etkili bir biçimde ifade ediliyorsa yönetilenler üzerinde o ölçüde büyük bir değişim yaratacaktır. Liderin duygu ve davranışlarındaki isteklilik ve coşku, bunların insanlara nüfuz etmesini daha hızlı ve kolay kılacaktır.

Liderler, arzuladıkları sonuçlara izleyicilerinin katkısı ve desteği olmadan ulaşamayacaklarını bilmelidirler. Onlar, zirve yolculuğunda mücadele ederken yalnızca kendi özellikleriyle ve çabalarıyla yükselemezler. Liderlerin zirveye ulaşması ancak başkalarına yardımcı olmalarıyla gerçekleşir. Bir insan başkalarına yardım ettiğinde onlar da onu liderlik yolunda destekleyecek ve başarılı bir biçimde daha üst basamaklara taşıyacaklardır.

Liderin başarısının yolu, izleyicilerine daha fazla duygu vererek onların heyecanını, motivasyonunu, bağlılığını artırmaktan geçmektedir. Lider insanlara yardımcı olmaya odaklandığında onların performansı ve elde ettiği sonuçlar şaşırtıcı düzeylere çıkacaktır.

Kaynak: İsmet Barutcugil, Liderlik, Kariyer Yayıncılık, İstanbul, Şubat 2014

Reklam
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.