Takdir Etmek

Image

Bir lider, ekip üyeleri arasında başarıya katkısı olanları fark etmeli ve onları takdir etmeyi bilmelidir. Bu davranış, onların her zaman aynı çabayı göstermelerini sağlayacağı gibi diğerleri için de özendirici olacaktır. İnsanlar yaptıkları işler görüldüğünde ve takdir edildiğinde daha başarılı sonuçlar almak için daha yüksek performans göstereceklerdir.

Belirli bir çabayla elde edilen sonuçlardan söz edilirken yalnızca nihai sonuçlar anlaşılmamalıdır. Bazı durumlarda, bir çalışmanın ya da projenin anlamlı sonuçlarını almak yıllar sürebilir. Herhangi bir görevin tamamlanmasında yol üzerindeki kilometre taşlarını, dönüm noktalarını da bilmek gerekir. Buralarda durup değişime katkıda bulunanları takdir etmek çok önemlidir. Çünkü bir görevi başkaları aracılığıyla gerçekleştirmenin ve onların çabalarını sürdürmelerini sağlamanın etkili bir yolu, onların ve tüm organizasyonun bu katkıların değerini bilmelerini sağlamaktır.

Takdir yazılı, sözlü, parasal ya da başka biçimde bir övgü veya ödül olabilir. Bu yalnızca, yeni yaklaşımların ve başarının önemini pekiştirmekle kalmaz, aynı zamanda, arzulanan eylemlerin yapılmasını ve sonuçların alınmasını da destekler. Takdir, başarının tekrarlanmasını ve değişim çabasının meyvelerinin alınmasını sağlamanın ilk adımıdır.

İnsanların katkılarını takdir etmek birebir veya toplu olarak yapılabilir. Basit jestler şeklinde olabileceği gibi dramatik eylemlerle ve törenlerle de olabilir. Ancak, her durumda insanların katkılarını bir şekilde takdir etmek gerekir. Liderler, insanların kendileriyle ilgilenildiğini ve liderleri tarafından takdir edildiklerini hissettikleri bir ortam yaratmalıdırlar.

İnsanların katkılarına değer vermek ve onlara teşekkür etmek liderin işinin önemli bir parçasıdır. Aynı şekilde, organizasyon çapında değerlere övgü ve başarıları kutlama kültürünü yaratmak da onun bir görevidir. Liderler, samimi ve yürekten yapıldığında tebrik, takdir ver kutlamaların güçlü bir kolektif kimlik, ekip ruhu, sahiplenme duygusu yaratacağını ve bunun da olağanüstü zor zamanların atlatılmasını sağlayacak performansı tetikleyeceğini bilirler.

Reklam
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.