Liderlik ve Saygınlık

Liderlik temelde kişisel saygınlığa dayanır. Bir lider inanılır olduğunda insanlar işlerine daha fazla adanırlar; zamanlarını, enerjilerini, zekâlarını ve desteklerini daha istekle ortaya koyarlar. Liderlerin saygınlık düzeyi ne kadar yüksek olursa insanların bağlılığı ve verimliliği de o kadar yüksek olacaktır. Bu da liderin etkinliğini artıracaktır. Bir liderin saygınlığı elde etmesi insanların aradığı dört önemli karakter özelliğine sahip olmasına bağlıdır.
– Dürüstlük: dürüst liderler yalnızca gerçeği söylemekle kalmazlar, aynı zamanda bir dizi etik ilkeye ve açık kişisel standartlara da bağlı kalarak yaşarlar.
– İleri görüşlülük: liderler, organizasyon için bir vizyona sahiptirler. Ancak, onlar aynı zamanda bu vizyonu insanların umutlarıyla ve beklentileriyle bağdaştırmayı da bilirler. İnsanlar, liderin gelecek vizyonunda kendilerini bulduklarında lideri izleme konusunda daha istekli olurlar
– İlham verici olmak: liderler, gelecekteki fırsatlar ve olanaklar hakkındaki heyecanlarını paylaşarak insanlara ilham verirler. Bu heyecan olumlu bir zihinsel tutumla birleştiğinde ilham verme gücü artar
– Yetkinlik: liderler geçmişte yaptıklarıyla kanıtlanmış yetkinliklere sahip olduklarında insanlarda güven duygusu ve saygı uyandırırlar.
Saygınlığın özünde liderin sözüne güvenilir olması vardır. Onların algılanan güvenilirliği, uzmanlığı ve dinamizmi genellikle saygınlığın derecesinin değerlendirme kıstaslarıdır. Bunlar aynı zamanda dürüstlük, yetkinlik ve ilham verici olma nitelikleriyle de örtüşür. Saygınlık, insanın özüyle sözünün bir olmasıyla, yapacağını söylediklerini yapmasıyla kazanılır. Saygınlıkla yaratılan güven olmaksızın lider insanlarla sağlıklı ilişkiler geliştiremez ve ilişki olmadan da liderlik olmaz.

Kaynak: İsmet Barutcugil, Liderlik, Kariyer Yayınları, Ocak 2014 

Reklam
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.