Liderlik ve Dürüstlük

Liderlikle ilgili hemen her araştırmada dürüstlük, tüm diğer liderlik özelliklerinden daha fazla öne çıkmakta ve hatta lider-izleyici ilişkisinde en önemli faktör olarak görülmektedir. Dürüstlük hemen her zaman özellikler listesinin ilk sırasında en üstte yer almaktadır.

İnsanlar, ister savaş alanlarında ister yönetim kurulu odalarında bir kişiyi isteyerek izlediklerinde en önemli beklentileri o kişinin kendi güvenlerine layık birisi olmasıdır. İnsanlar, liderin dürüst, ahlaklı ve ilkeli bir kişi olup olmadığını bilmek isterler. Kendilerine liderde en çok takdir ettikleri sorulduğunda insanlar; genellikle karakter, kişilik, dürüstlük, doğruluk, güvenilirlik gibi sonuçta aynı anlama gelen farklı sıfatları kullanmaktadırlar. Konumu ne olursa olsun, herkes liderinden tam olarak emin olmak istemektedir. Liderlerden güçlü karakter, sağlam kişilik sahibi, dürüst insanlar olmaları beklenmektedir.

Hiç kimse aldatılmayı, kandırılmayı ve yalanlarla yönlendirilmeyi istemez, bundan hoşlanmaz. Her insan gerçekleri bilmek, doğruları duymak ve doğruyu yanlışı ayırmasını bilen bir liderin arkasından gitmek ister. Şüphesiz, her insan kazanan tarafta olmayı arzu eder. Ancak bir kazanımı elde ederken yasal ve etik olmayan yolları seçen; aldatma, hile ve yalanla sonuca giden bir kişi tarafından yönetilmekten de rahatsız olur. Bu durum, o insanların morallerini bozar, motivasyonlarını düşürür ve gelecekle ilgili kaygılarını artırır. İnsanlar, lider tarafından bir kez aldatıldıkları düşündüklerinde artık onu istekli ve özverili bir biçimde izlemeyeceklerdir.

Kaynak: İsmet Barutcugil, Liderlik, Kariyer Yayınları, İstanbul Ocak 2014

Reklam
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.