Strateji Belirleme ve Uygulama

Strateji, organizasyonun başarılı performans göstermesi için doğru yaklaşımları ve eylemleri içeren bir yönetsel oyun planıdır. Yöneticiler, bir şirketin hedeflerine ulaşmasını sağlamak için stratejiler geliştirirler. Bir strateji olmaksızın izlenecek belirli bir yol, yönetime yardımcı olabilecek bir yol haritası ve arzulanan sonuçları elde etmeye yarayacak tutarlı bir eylem planı olmayacaktır.

Strateji belirleme ve uygulama yönetimin temel fonksiyonlarındandır. Bütün diğer yaptıklarının ötesinde yöneticilerin; şirketin uzun dönemli yönünü belirleme, stratejik adımları ve yaklaşımları geliştirme ve arzulanan sonuçları elde edecek bir stratejiyi uygulama görevleri vardır. Bir şirketin performansı üzerinde bunlardan daha kalıcı ve etkili sonuçları olabilecek bir başka görev de bulunmamaktadır. Doğru bir strateji belirleme ve etkili bir uygulama, başarılı yönetimin en güvenilir göstergeleridir.

İyi yönetim, stratejinin belirlenmesi ve uygulanması sürecinin başarısına doğrudan bağlıdır. Mükemmel stratejiler geliştiren ancak onları etkili bir biçimde uygulayamayan yöneticiler, şirketin potansiyelinin tamamının performansa dönüşmesini sağlayamazlar. Aynı şekilde, büyük bir yetkinlikle uygulanan ancak ortalama niteliklere sahip bir strateji de arzulanan sonuçları vermeyecektir. Bu nedenle, bir organizasyonun ne kadar iyi yönetildiğine ilişkin yargı, stratejinin hazırlanmasının ve uygulanmasının birlikte iyi olmasına, bunların birbirini tamamlamasına göre verilecektir.

Şirket stratejisi ne kadar iyi oluşturulur ve uygulanırsa potansiyele uygun performans gösterme şansı o kadar yüksek olacaktır. Strateji hazırlamanın ve uygulamanın çok başarılı olması, şüphesiz, her yıl şirket performansın mükemmel olmasını güvenceye almaz. Şirketler, yönetimin öngöremediği ve zamanında tepki veremediği olumsuz iç veya dış çevre koşulları nedeniyle düşüşler yaşayabilirler. Ancak, olumsuz durumlar ya da olaylar, yıllarca sürecek performans zayıflığının gerekçesi olamazlar. Olumsuz koşullara uyum sağlayan savunmacı stratejilerin ve yaklaşımların geliştirilmesi de her zaman yönetimin bir sorumluluğudur.

Kaynak: Barutcugil, İ., Stratejik Yönetim 101, Kariyer yayınları, İstanbul 2013

Reklam
Bu yazı Stratejik Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Strateji Belirleme ve Uygulama

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.