Eğitim ve Değişim

Eğitim, insanların düşüncelerinde ve davranışlarında istenilen yönde değişiklikler gerçekleştirme sürecidir. Genel anlamda eğitimin amacı, insanın, organizasyonun ve toplumun yararı ve yarını düşünülerek uyumun ve üretkenliğin artırılmasına yönelik düşünce ve davranış değişikliğini yaratmaktır.

Eğitimi, önceden belirlenmiş amaçlar doğrultusunda insanların düşüncelerinde, tutum ve davranışlarında ve yaşamlarında belirli iyileştirme ve geliştirmeler sağlamaya yarayan sistematik bir müdahale süreci olarak tanımlamak da mümkündür. Bu süreçten geçen insanın kazandığı yeni bilgi, beceri ve tutum onun birey olma ve ait olma farkındalığını artırır, kişiliğini geliştirir ve daha değerli kılar.

Eğitim insanın içinde yaşadığı bireysel, organizasyonel ve sosyal alanları bütünleştirir. İnsanın mevcut performansı ile arzulanan performansı arasındaki farkı kapatmasına yardımcı olur. Sahip oldukları ile sahip olmak istedikleri arasındaki farkı azaltmasını ve kişisel bütünlüğe ulaşmasını kolaylaştırır.
Eğitim, insanın değerler ve inançlar sistemini etkileyerek hayata bakışını belirler. Hayatı daha iyi anlamasını ve onu üretken çabalarla daha güvenli ve huzurlu kılmasını sağlar. İnsanın zamanı daha anlamlı ve verimli yaşamasını kolaylaştırır. Eğitim; bilerek düşünmeye, yaratıcılığa, kişinin içinde bulunduğu kalıpları kırmasına, sınırlarının dışına çıkmasına, dünyaya daha esnek ve daha geniş bir açıyla bakmasına olanak sağlar.

İş hayatında eğitim ve geliştirme, organizasyonel performansı iyileştirmek için gerekli bilginin, becerinin ve tutumun sistematik olarak çalışanlara kazandırılmasını sağlamak için yürütülen çalışmalardır. Bu çalışmaların başarısı, mevcut işleri daha iyi yapılmasını ve çalışanların gelecekteki görevlerine hazırlanmasını sağlamasının yanı sıra yetenekli insanların organizasyona isteyerek gelmelerini ve uzun dönemli kalmalarını da sağlar. İnsanlar, eğitim ve geliştirme faaliyetlerine önem veren ve dolayısıyla kişisel gelişimlerine olanak sağlayan organizasyonlarda çalışmayı tercih ederler.

Bu yazı Kişisel Gelişim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.