Rekabet

STRATEJİK YÖNETİM 101

Rekabet, stratejik yönetim alanında kesinlikle üzerinde en çok durulan ve tartışılan konudur. Stratejik yönetim, temelde günümüzün rekabetçi iş dünyasında birbirleriyle rekabet eden firmaların başarılarını ve başarısızlıklarını, nedenleriyle ve sonuçlarıyla inceleyen bir ilgi alanıdır. Rekabet eden ve rakiplerinden önde ve üstün olmak isteyen firmalar bütün dikkatlerini ve çabalarını kendilerini bu konuma taşıyacak stratejik seçenekler üzerinde yoğunlaştırmaktadırlar.

Firmalar, kendileri için en uygun stratejiyi ararken rakiplerin güçlerini ve stratejilerini de izleyerek karşı eylemler planlarlar. Rekabetçi pazarlarda başarılı olmak, rakibi alt etmek, onlardan pazar payı kapmak, kârlılığı ve kalıcılığı güvenceye almayı çoğu kez rakiplerin kaybetmesini sağlayarak yapmak şeklinde adeta savaş tarzı bir pazar oyunu oynanmaktadır.

Şüphesiz, bu oyunun ekonomik, toplumsal, etik ve yasal kuralları vardır. Çağdaş dünyada rekabet belirli kurallar çerçevesinde yaşanır. Şirketler rekabet oyununun kurallarını, rekabette başarılı olmanın yollarını, izleyerek sonuç alacakları stratejileri iyi öğrenmek ve etkili bir biçimde uygulayarak ustalaşmak durumundadırlar. 

Yöneticiler, firmalarının çevikliğini, esnekliğini, dayanıklılığını, duyarlılığını artırmak, kısa ve uzun dönemde operasyonel etkinliğini ve genel performansını geliştirmek için sürekli çözüm arayışları içindedirler. Bu çabaların ve çözüm arayışlarının iki boyutu bulunmaktadır. Birincisi rakipler karşısında farklılık yaratacak özellikler, beceriler, ustalıklar kazanarak rekabetçi üstünlük elde etmektir. İkinci boyut ise çevresel / sektörel koşullar altında ve rakipler karşısında firmanın kendisine avantaj sağlayacak stratejik seçenekleri belirlemek ve bunları etkili bir biçimde uygulamaktır.

Kaynak: Stratejik Yönetim 101, Kariyer Yayınları, İstanbul, 2013

Reklam
Bu yazı Stratejik Yönetim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.