Satış Yöneticisi Olmak

Satış Yönetimi

İyi bir satış yöneticisi, satış kadroları içinde deneyim kazanarak yetişir. Satışın bütün başarılı tekniklerini uygulayarak öğrenirken; müşteriyi, ürünleri, pazar koşullarını ve rakipleri tüm özellikleriyle yakından tanır. Bu nedenle, satış yöneticisini; bilgi ve becerisini kanıtlayan, işini, şirketini ve ürünlerini seven, gelişmeye açık, olumlu tutum sergileyen gençler arasından seçmekte yarar vardır.

Satış yöneticiliğine getirilen bir satış elemanı ilk önce bakış açısını değiştirmelidir. Kişisel görev ve sorumluluklarına odaklanmayı bırakıp, büyük resmi görmeye ve ekibin amaçlarına odaklanmaya başlamalıdır. Ekip olarak başarmaları gereken görevleri ve ekipten beklenenleri bir bütün olarak görmelidir. Artık, kişisel amaçlar değil, kurumsal amaçlar söz konusu olmalı ve bireysel olarak elde edilebileceği sonuçlar üzerinde değil, ekip olarak birlikte elde edilebilecek sonuçlar üzerinde durmalıdır.

Satış yöneticiliğini üstlenen kişi artık bundan sonra yalnız kendisinin değil, ekip üyelerinin de başarılarının ya da başarısızlıklarının sorumluluğunu taşıdığını bilmelidir. Daha önce yalnızca kendisinin iş tatminini sağlayacak ödülleri düşünürken şimdi tüm ekip üyelerinin iş tatminlerini nasıl sağlayabileceğini düşünmelidir. Ekip performansının yükseltilmesi ve kalıcılığının sağlanması şimdi onun sorumluluğudur.

Yöneticiliğe geçiş, sahip olunan becerilerin niteliğini de değiştirecektir. Teknik ve mesleki uzmanlık becerilerine artık fazla ihtiyaç duymayacak, ancak; planlama, organizasyon, liderlik ve kontrol gibi kavramsal becerileri çok daha fazla kullanmak durumunda kalacaktır. Eskiden kullandığı ve çok başarılı olduğu teknik becerilerini kullanmayı gerektiren işleri yapmakta ısrar eden yöneticiler, delegasyon yapamayacak, elemanlarını yetiştiremeyecek ve yönetsel işlerde başarısız kalacaklardır.

Reklam
Bu yazı Satış-Pazarlama içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.