Cesaret

Her insan hayatında şüphesiz tehlikeler ve tehditlerle karşılaşır. Ancak tehlike veya tehditler olduğu için karar almazsa, düşme endişesiyle yükseklere çıkmazsa, batma korkusuyla yatırım yapmazsa bir insanın anlamlı bir hayat yaşadığı da söylenemez

Elbette; düşmek, kaybetmek, başarısız olmak olasılıkları vardır ve bazı durumlarda oldukça da yüksektir. Ancak bu olasılıkları, bu riskleri göze almayan insanlar yükselmeyi, kazanmayı ve başarılı olmayı da akıllarından çıkarmak zorundadırlar.

Cesaret insanın hayatta karşılaştığı olağanüstü durumlarda onu güçlü kılan enerji kaynağıdır. Başladığı zor bir işi bitirebilmek için ihtiyaç duyduğu güçtür. Cesaret, kimilerine göre doğuştan gelen, insanın doğasında olan ve sonradan kazanılmayan bir kişisel yetkinliktir. Ancak bu doğru değildir; cesaret yaşam deneyimleri, eğitim ve akıl hocalarıyla da kazanılabilir ve geliştirilebilir. Cesur kararlar alanlar ve bu kararları uygulayanlar sonunda başarılı olduklarında ve cesaretlerinin ödüllerini aldıklarında daha da cesur olmayı öğrenirler.

Cesaret, gerçek anlamda kişisel olgunlaşmanın, kendini tanımanın, duygusal zekanın bir ürünüdür. Bir işi sonucunu düşünmeden, kendini ve haddini bilmeden yapanlara, cahil cesareti gösterenlere cesur denmez, belki başka şeyler söylenir. Bu nedenle, ne kadar olduğunu, daha kaç yıl süreceğini bilmediğimiz hayatı cesaretle yaşamak için içimizdeki enerjiyi, gücü açığa çıkarmak ve beslemek gerekir.

Bu yazı Kişisel Gelişim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.