Kültürel Çatışmanın Çözümü

Kültürel farklılıklara bağlı çatışmaların çözümü için üç strateji önerilebilir. Bunlardan ilki çatışan grup üyelerinin bakış açısının değiştirilmesidir. Bu amacı elde etmenin bir yolu, insanları kültürel farklılıklar konusunda daha iyi bilgi ve bilinç elde etmeleri için eğitmektir. Diğer bir yol, hoşgörülü ve esnek kişiliklere sahip kişileri öne çıkarmak ve onların güçlenmesini sağlamaktır. Bu kişilerin toplumda kültürel farklılıkları takdir edecek ve farklılığı destekleyecek girişimlere yararlı katkılar yapması beklenebilir. Daha hoşgörülü olan ve farklılıkları kabul eden insanlar, kültürel farklılıklarla karşılaştıklarında çatışmacı sorunlar çıkarmayacaklar ve var olan sorunların çözümüne yardımcı olacaklardır.

Gruplar arası çatışmalar, bir dereceye kadar insanların duygusal tepkilerinin ve heyecanlı etkileşimlerinin sonucudur. Bu nedenle, sorunları, sakin ve soğukkanlı bir şekilde yeniden tanımlamak kültürel çatışmanın çözümüne yardımcı olabilir. Kültürel farklılıkların çözülecek sorunlardan çok yararlanılacak fırsatlar sunduğu şeklinde bir ortak anlayış geliştirmek çok önemlidir. Gruplar arası etkileşimlerin, ortak deneyimlerin artması, entelektüel ortamı besleyecek olumlu ve yaratıcı fikirleri uyaracaktır. Farklılığı “hoş görmek” ifadesi yerine “değerlendirmek” sözcüğünü kullanmak bile anlayış değişikliğinde önemli bir adım olacaktır.

Kültürel farklılığa bağlı çatışmayı çözmede “yapılandırılmış etkileşim”de kullanılabilir. Bunun bir örneği, gruplar arası görev ekiplerinin oluşturulmasıdır. Her ne kadar bu gruplar, elde etmeleri gereken özel bir görev için çalışırlarsa da başlangıçta farklı grupların kültürlerini daha iyi tanımak için belli bir zaman harcamaları sağlanabilir. Diğer grupların normlarıyla ve dilleriyle (terminolojileriyle) tanışmak görev üzerinde çalışmayı kolaylaştırırken kişiler arasındaki yakınlaşmayı da sağlayacaktır. Bu anlamda, biçimsel olmayan görüşmeler, sohbet toplantıları bile çok yararlı olacaktır. Bu görüşmeler, farklı gruplar arasındaki iletişimi artıracak, yanlış algılamaları ve önyargıları azaltacaktır.

Bu yazı Farklılıkların Yönetimi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.