Kritik Başarı Faktörleri

Kritik Başarı Faktörleri, işletme amaçlarını ve onları elde edecek stratejileri açıklığa kavuşturmayı amaçlayan eyleme odaklı stratejik yönetim araçlarıdır. Bir işletme, kendi kritik başarı faktörlerini tanımlayarak, anlayarak, ölçerek ve yöneterek günümüzün çalkantılı ortamlarında hayatta kalmak ve başarılı olmak için çok önemli bir adım atmış olacaktır. Bu başarı faktörlerinin performans ölçülerine dönüştürülebilmesi için işletmenin amaçlarıyla günlük faaliyetlerinin birbirleriyle bağlantılı kılınması gerekecektir.

Kritik başarı faktörleri, firmanın rekabetçi performans düzeyini etkileme bakımından önemi yüksek olan alanları ifade etmektedir. Bu alanlardaki kötü sonuçlar, firmanın performansını doğrudan ve kısa sürede olumsuz etkileyecektir. Buna karşın, iyi sonuçlar da performansın artmasını sağlayacaktır. Kritik başarı faktörleri, yöneticilerin sürekli izlemesi gereken faaliyet alanlarıdır. Bunlar, her firma için kendisine özgü iç dinamikler ve kendi çevresel faktörleri tarafından belirlenir.

Kritik Başarı Faktörleri, bir firmanın başarısı için çok önemli ve gerekli olan faktörleri ve faaliyetleri ifade ederler ve “tatmin edici sonuçların elde edilmesi durumunda bireyin, birimin ya da organizasyonun başarılı rekabetçi performansını sağlayacak belirli sayıdaki faktör ya da faaliyetler” şeklinde tanımlanabilir.

Bir sektörün kritik başarı faktörlerinin tanımlanması, firmaların rekabetçi konumlarının belirlenmesinde önemli rol oynar. Ancak, amaç, önemli rakiplerin kimler olduğunun belirlenmesi ve bu rakiplerle bir kıyaslamanın yapılması ise, bir rekabet analizinin yapılması daha anlamlı olacaktır

Farklı durumlar, farklı başarı faktörlerinin öne çıkmasına, anlam kazanmasına ya da anlamını yitirmesine neden olduğundan her firmanın kendi özel durumuna göre farklı kritik başarı faktörleri belirlenmelidir.

Kaynak: Barutcugil, İ., Stratejik Yönetim 101, (2013)

Reklam
Bu yazı Stratejik Yönetim içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.