Değişim Yönetimi

Değişim, iş dünyasının son yıllarda en çok kullandığı kavramlardan ve en çok uğraştığı sorunlardan biridir. Değişim kaçınılmaz bir olgudur. Yaşamın her alanında vardır ve giderek daha hızlı bir biçimde yaşanmaktadır. Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik, sosyal, teknolojik ve yasal değişimler hemen her sektördeki büyük veya küçük tüm organizasyonları ciddi bir biçimde etkilemiştir ve etkilemeye de devam etmektedir.

Yaşanan değişimler pazar yapılarını ve rekabet koşullarını da değiştirmektedir. Birçok organizasyon yeniden yapılanma, birleşme, el değiştirme, küçülme gibi rekabet stratejileri oluşturmakta, kendilerini yenilemeye ve bazen de yeniden yaratmaya çalışmaktadırlar.

Bazı durumlarda, değişim ihtiyacı oldukça açık bir biçimde fark edilir. Düşen kârlar, azalan pazar payı ve operasyonel problemler bu ihtiyacın açık göstergeleridir. Diğer bazı durumlarda da o anda temelde gözlenen herhangi bir yanlışlık ya da bir sorun yoktur. Sorunlar vardır, ancak belirtileri gizlenmiş ya da giderilmiştir. Böyle durumlarda değişim ihtiyacı konusunda yöneticileri ya da çalışanları ikna etmek oldukça zor olacaktır. İleri doğru bir gidişin, gelişmenin, daha iyi bir gelecek vizyonunun, algılanan bir fırsatın ve yeni bir yönün açacağı ufukların açıklanması ve benimsetilmesi çoğu zaman kolay değildir.

Günümüzde birçok firma, eski, ağır işleyen, kazandırmayan bürokratik yapılardan yeni ve daha canlı organizasyonlara dönüşmek ve küresel iş ortamında rekabet edebilmek için yollar aramaktadır. Bu organizasyonların çoğu, yeni teknolojilere ve yeni yöntemlere büyük yatırımlar yapmışlar ve bazıları da bu yatırımların sihirli bir biçimde dönüşümlerini sağlayacağına inanmışlardır. Başlangıçta çok umut veren programlardan ve projelerden çoğu kez, iş sonuçları anlamında beklenen sonuçları alınamamıştır.

Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.