Amaç Belirleme

Amaç belirleme; ihtiyaçları, ilgileri, istekleri ya da görevleri sözlü ya da yazılı ifade etmek ve bu amaçların gerçekleşmesi doğrultusunda eyleme geçmektir. Amaçları belirleme sürekliliği olan bir iştir. Çünkü amaçlar durağan değildir; anlayışın, çevresel koşulların ve beklentilerin değişmesine bağlı olarak her zaman değişebilirler.

Amaçları belirlemenin anlamı; eylemleri güçlü öngörülerle bilinçli olarak yönetmektir. İnsanın enerjisi, dikkatini ve eylemlerini odaklandırdığı noktada yoğunlaşır. Amaçları bilmek ve onların peşinden kararlılıkla gitmek, tüm enerjinin doğru noktada yoğunlaşmasını, anlamlı bir şekilde kullanılmasını ve önemsiz sorunlarla zaman kaybedilmemesini sağlar.

Amaç belirleyen bireyler ve şirketler geleceğe yönelik düşünürler; zamanlarını, eylemlerini ve enerjilerini bu yönde yoğunlaştırırlar. Amacını gerçekleştirmek için iyi planlama yapanlar ve bu planlarını uygulayanlar başarıya daha kolay ulaşırlar.

İş yaşamında başarılı olmak için amaçlarınızı iyi belirleyin ve şu soruya vereceğiniz cevaba uygun olarak çalışın: “Şu anda yapmakta olduğum (ya da yapmaya başlayacağım) iş benim kişisel ve kariyer amaçlarıma ulaşmama katkı sağlıyor mu?”. Eğer bu soruya “evet” cevabını veriyorsanız, doğru işi yapıyorsunuz demektir. O işi yapmaya devam edin. Eğer cevabınız olumsuz ise bir başkasına ait işi yaptığınızı düşünebilirsiniz. O işi uygun birisine devredin, kendinize ait tüm işleri bitirinceye kadar erteleyin ya da unutun gitsin.

Bu yazı Kişisel Gelişim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.