Yönetici Olmak ve Yönetmek

Yöneticinin Yönetimi
Yönetici, bir veya daha fazla insanın iş performansından sorumlu olan kişidir. Onun temel görevi, organizasyonun belirlenmiş amaç ve hedeflerini elde etmesi için insanları ve maddi kaynakları uygun bir biçimde bir araya getirmek ve etkili sonuçlar almaktır. İş tanımları değişmekle beraber, çok kısa olarak, yöneticilerin sorumluluğunun başkalarının işlerini yapmalarını kolaylaştırmak olduğu söylenebilir. Onlar, elde edilmesi beklenen sonuçlar için başkalarının verimli çalışmalarını sağlamak durumundadırlar. Bunun için de planlama, organizasyon, motivasyon, koordinasyon ve kontrol gibi liderlik becerilerine ihtiyaç duyarlar.

Yöneticiler, ortak bir amacı gerçekleştirmek için bir araya gelen, işbölümü içinde birlikte çalışan insanlar topluluğu olarak tanımlanan organizasyonlarda görev alırlar. Organizasyonlar, belirli süreçlerle kaynaklarını ürün ya da hizmete dönüştürerek değer yaratırken birçok iç ve dış çevre faktörünün etkisi altında çalışırlar. Ekonomik, politik, teknolojik, sosyal ve kültürel dış çevre faktörlerinin yanı sıra yapı, sistemler, stratejiler, insanlar, bilgi ve beceriler ve kurum kültürü gibi içsel faktörler organizasyonların başarısı üzerinde rol oynarlar.

Bir organizasyonun varlığını koruması ve büyümesi, bu iç ve dış faktörlerdeki değişimlerle ortaya çıkan fırsatlar ve tehlikeler karşısında göstereceği uyum sağlama yeteneğine bağlıdır. Yöneticiler, tüm bilgi ve becerilerini, değişimleri öngörmek ve uygun davranış yollarını seçmek üzere geliştirmek ve kullanmak durumundadırlar. Çevresel faktörler, durmaksızın değişmekte ve sürekli olarak yeni fırsatlar ve tehditler ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, yöneticiler de sürekli olarak değişen durumlara uygun kararları alarak organizasyonun amaçları doğrultusuna fırsatları değerlendirmek ve tehlikeleri önlemek için çalışırlar.

Bir yöneticinin özellikle insanlar arası ilişkilerde deneyimli ve başarılı olması gerekir. Böyle bir yöneticinin çalışanı ile etkileşimi büyük dikkat ve sabır gerektiren bir alışveriştir. Bir yöneticinin öncelikle çalışanlarına karşı saygılı ve onlara yardım etmeye istekli olması beklenir. Etkili bir yönetici, analitik ve yaratıcı düşünme yeteneklerine birlikte sahip olmalıdır. Kişisel güce ve saygınlığa, geniş bir bağlantılar ağına sahip olmak da yöneticide aranan önemli özelliklerdir. Ayrıca, bir yöneticinin başarılı olması için soru sorma ve dinleme başta olmak üzere etkili iletişim becerilerine ihtiyacı vardır.

Bu özelliklerin herhangi bir önem ve öncelik sıralaması yoktur. Hemen hepsi, aynı derecede önemlidir. İdeal bir yöneticinin bu özelliklere sahip olması gerekir. Etkili bir yöneticinin sahip olması gereken diğer özellikler arasında da olumlu zihinsel tutum, yüksek özgüven, dürüstlük, işini sevmek, kararlılık, çalışkanlık, girişkenlik, sabır ve cesaret sayılabilir. Yönetici, çalışanları aracılığıyla organizasyon amaçlarının elde edilmesi için gereken işleri yaptıran kişidir. Etkili yönetim için bir yöneticinin pozisyonundan kaynaklanan gücünün yanı sıra “kişisel” güce de sahip olması gerekir. Belirtilen bu özelliklerin varlığı ona önemli ölçüde bir “kişisel güç” sağlayacaktır.

Yöneticiler işin ve insanların ortak amaç doğrultusunda planlanması, yapılandırılması, yönetilmesi, düzenleştirilmesi ve denetlenmesi ile uğraşırlar. Bir taraftan, amaçları en üst düzeyde gerçekleştirmeye, diğer taraftan da kaynakları en verimli şekilde kullanmaya çaba gösterirler. Bir yöneticinin başarısı amaçlara ne kadar yaklaştığı (etkinlik) ve kaynakları ne kadar iyi kullandığı (verimlilik) ile ölçülür.

Yöneticinin başarısı, büyük ölçüde bu konuda sahip olduğu bilgi ve beceri düzeyine bağlıdır. Yönetim bilgisi eğitimle, yönetim becerisi ise zamanla, yaşanan deneyimlerle kazanılır. Bu anlamda yönetim, bir yere kadar bilim ve bir yerden sonra da sanat olma özelliğini taşır. Dolayısıyla, yöneticiliğin belirli bir düzeye kadar eğitimle, kitaplarla öğrenilmesi mümkündür. Ancak, sonrasında yaşanarak ve ustalarla çalışılarak öğrenilir.

Reklam
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.