Özgüven

Özgüven önemli bir kişisel özelliktir. Çünkü, yaşamımızdaki sorunlarla gerçekçi bir şekilde mücadele etmemizi ve zorluklara dayanmamızı sağlar. Özgüven, zorluklarla başa çıkarak başarılı ve mutlu bir kişi olmayı hak etme deneyimidir.

Özgüven yetki verir, enerjiyi artırır ve çaba göstermeye özendirir. Başarılarımızın ilham kaynağıdır. Başarılarımızla gurur duymamızı ve onlardan keyif almamızı sağlar. Eğer biz izin verirsek, başka insanlar ve dışsal olaylar özgüvenimizi yükseltebilirler ya da bitirebilirler. Yaşama özgüvenli bir şekilde yaklaşmak ve bunu sürdürmek önemlidir. Ancak, aşırı güven duygusuyla hareket ederek insanın kendisini ve başkalarını tedirgin etme riskini de almaması gerekir.

Özgüven, çoğunlukla, kendimizi nasıl hazırladığımız ve eylemlerimizi nasıl gördüğümüzle ilgilidir. Özgüven gelip giden, azalıp artan bir duygudur. Bazı günler kendimizi diğer günlere göre daha güvenli ya da tam tersi daha güvensiz hissedebiliriz. Özgüveni artırmanın iyi bir yolu, yaşamdaki başarıları hatırlamaktır. Sahip olduğumuz tüm yetenekleri, iyi kullanılan becerileri akla getirmek ve güvenli davranarak kazançlı çıkılan zamanları hatırlamak yararlı olacaktır.
Başkalarının yanında kendinizi yetersiz hissettiğiniz veya kendi yeteneklerinizi sürekli onlarınki ile kıyasladığınız durumlarla nasıl baş edebilirsiniz? Bu durumda yapabileceğiniz ilk iş, hiç kimsenin mükemmel olmadığını kabul etmektir. Belki, başka insanların sizin sahip olmadığınız becerileri vardır. Ancak, siz de büyük olasılıkla onların yapamadığı bazı şeyleri yapabiliyorsunuz. Özellikle, onlarla rekabet edebileceğiniz alanlarda kendi yeteneklerinizi geliştirmeye odaklanın. Tüm yapabileceklerinizi aklınıza getirin, yapamayacaklarınız üzerinde takılıp kalmayın, onlarla endişelenmeyin.

Eğer, kendinizi geri planda kalmış hissediyorsanız, yeteneklerinizi önemseyin ve kabuğunuzdan çıkın. Daha rahat ve girişken davranmayı öğrenin. Fikirlerinizi daha sesli ifade edin. Sorumluluklar alın. İş yaşamınızda karar alma süreçlerinde ve uygulamalarda daha aktif olarak kendinizi gösterin. Enerjik olmak için bu tür insanları kendinize örnek alın. Cesaretli olun, hata yapmaktan korkmayın. Başarısızlıkların birer ders olduğunu ya da başarı yolunda küçük molalar olduğunu düşünün. Her başarıyla özgüveninizin arttığını göreceksiniz.

Eleştirileceğiniz ya da reddedileceğiniz korkusuyla bildiğiniz doğru ve iyi fikirleri söylemekten çekindiğiniz ya da bitirdiğiniz işi sunmayı geciktirdiğiniz durumlar yaşadınız mı? Böyle durumları tekrar yaşamak istemiyorsanız, öncelikle düşündüğünüzün ya da yaptığınızın istenen ile tam olarak uyduğundan emin olun. Takıldığınız noktaları yöneticinizle konuşmaktan ve belirsiz olan noktaları açıklamasını istemekten çekinmeyin. Yardım istemekten asla korkmayın. Çoğu insan, kendisine danışılmasından hoşlanır ve zamanını ve düşüncesini isteyerek paylaşır.

Hoş olmayan ve aslında sizi rahatsız eden bir kararı ya da durumu, yalnızca “mesele çıkarmamak” için kabul ettiğiniz oldu mu? Eğer, evet diyorsanız, sürekli “mesele çıkaran” kişi olmanın doğru olmadığını, ancak, kendi isteklerinizin ve haklarınızın da önemli olduğunu bilin. Böyle durumlarda, tüm bilgileri toplayın, sakin ve makul bir şekilde neden farklı düşündüğünüzü ve yaptığınızı anlatın. Görüş açınızı tartışmaya ve başkalarının söylemek istediklerini dinlemeye hazır olun. Belki durumu değiştiremeyebilirsiniz. Ancak, diğer kişilerin bundan sonra alternatif karar ve eylemler konusunda daha açık ve anlayışlı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Özgüveninizi pekiştirmek için yaşamınızın sorumluluğunu çekinmeden üstlenin. Kendinizden sorumlu olduğunuzu kabul edin. Bir yönetici olarak kendi sorumluluğunu almak; kararlarının, eylemlerinin, seçimlerinin, ilişkilerinin, umutlarının ve arzularının sorumluluğunu almaktır. Sağlığının ve mutluluğunun sorumluluğunu taşımaktır. Özgüveni güçlü ve oturmuş bir insan bu konulardaki mücadeleleri ve başarıları ile haklı bir gurur duyacaktır. Mesleklerinde ve kişisel yaşamlarında ortaya çıkan zorluklarla başa çıkmak için özgüvenleri ile donanımlı olan insanlar, bir düşüşten sonra ayağa kalkmakta hızlı ve yeniden başlamakta enerjik olacaklardır. Kendi işlerini kurma ya da yükselme yolundaki engelleri çok daha kolay aşacaklardır.

Özgüveni yüksek olan bir insan, daha yüksek amaçlar edinir ve tutkuyla bunların peşinden gider. Başarma olasılığı da özgüveni ölçüsünde yüksek olur. Kendini ifade etme, içindeki zenginliği yansıtma güdüsü güçlüdür. İletişimi açık, dürüst ve yerindedir. Düşüncelerinin değerini bilir. Körelten ve sınırlayan ilişkiler yerine geliştiren ve besleyen ilişkiler oluşturma eğilimi içindedir. Başkalarına iyi davranır ve onlardan da kendisine iyi davranmalarını bekler. Kariyerinde başarıya lâyık olduğuna inanır.

Özgüveni zayıf olan bir insanın çok temel bir niteliği başarı kaygısı yaşamasıdır. Bu insan iş yerinde başarılı oldukça daha fazla kaygı yaşayacak ve bu kaygı da yıkıcı bazı davranışlara neden olacaktır. Başarı kaygısı, başarıyı hak etmediğini düşünmek, kendini değersiz hissetmek ya da başarıyı sürdürememe korkusunu yaşamaktır. Yetersiz özgüvene sahip kişilerin meslek yaşamları, onların derinliklerindeki kimlik ve uygunluk görüşleriyle çelişecek düzeyde iyi gittiğinde bir dehşet ve şaşkınlık yaşamalarına neden olur. Bu da bir anlamda istenmeyen davranışları tetikler.

Bu yazı Kişisel Gelişim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.